SSJ 100-ի հիմքի վրա Հայաստանում նոր ավիաընկերություն կստեղծվի
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը Մոսկվայում հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության արդյունաբերության նախարար Դենիս Մանտուրովի հետ։
«Ես անչափ ուրախ եմ, որ մեր երկու երկրների վարչապետերի հանդիպման նախաշեմին կա մի շարք հարցերի շուրջ մտքեր փոխակելու նման հնարավարություն, այդ թվում՝ «Антиконтрафакт-2016 համաժողովի անցկացման ժամանակ Ձեզ հետ քննարկած խնդիրների վերաբերյալ», - նշել է Ռուսաստանի արդյունաբերության նախարար Դենիս Մանտուրովը։
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն իր հերթին ասել է, որ հանդիպումը հնարավորություն կտա քննարկելու այն հարցերը և մշակել դրանց համապատասխան լուծումները, որոնք կընդունվեն երկու երկրների գործադիրի ղեկավարների կողմից:
«Կցանկանայի մի շարք հարցեր քննարկել. առաջին հերթին գյուղատնտեսական տեխնիկայի ոլորտում համագործակցությունը։ Երկրորդ հարցն առնչվում է SSJ 100-ի հիմքի վրա նոր ավիաընկերության ստեղծմանը։ Կցանակայի նաև, որ քննարկեինք հայ-ռուսական համատեղ հիմնադրամի ստեղծումը, որի նպատակն է լինելու ներմուծման փոխարինումը և համատեղ արտահանման զարգացումը», - նշել է Սուրեն Կարայանը:
Նախարարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում նախարարները հաստատել են, որ ներկայումս ՌԴ արդյունաբերության նախարարության, շահագրգիռ դաշնային գործադիր մարմինների և գյուղտեխնիկայի առաջատար արտադրողների հետ ձևավորվում է արտադրողների անվանացանկ, ինչպես նաև քննարկում են տվյալ ծրագրի աջակցության ֆինանսական աղբյուրները։ «Комбайновый завод Ростсельмаш» ՍՊԸ-ն  պատրաստ է առաջարկել առավել արդյունավետ և նպաստավոր լուծումներ Հայաստանի գյուղացիական տնտեսությունների բոլոր խմբերի համար։
Բացի այդ, ներկայումս իրականացնում է միջոցառումների շարք «Гражданские самолеты Сухого» և «Согласие» ԲԲԸ-ների հետ համատեղ նախագծի ներդրման ուղղությամբ՝ սկսելու հայկական ազգային ավիաօպերատորի ավիափոխադրումներ՝ օգտագործելով SSJ 100 ինքնաթիռներ։
Արդեն իսկ ձևավորվել է ծրագրի իրականացման համատեղ աշխատանքային խումբ  կողմերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, ինչպես նաև մշակվել է նախագծի ճանապարհային քարտեզը:
Երկու երկրների վարչապետերի հանդիպման շրջանականերում նախատեսվում է ստորագրվել հուշագիր՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և ՌԴ արդյունաբերության նախարարության միջև։

С использованием самолетов SSJ 100 в Армении будет создан национальный оператор
«Я чрезмерно рад, что в преддверии встречи премьер-министров наших стран есть такая возможность – обменяться мнениями по ряду вопросов, в том числе по поводу проблем, обсужденных с Вами в рамках форума «Антиконтрафакт-2016»», – заявил министр  промышленности и торговли Российской Федерации Денис Мантуров на встрече с министром экономического развития и инвестиций Армении Суреном Караяном в Москве.
Как сообщает пресс-служба министерства экономического развития и инвестиций Армении, в ходе встречи министры подтвердили, что в данный момент министерством промышленности и торговли  РФ, заинтересованными федеральными органами и ведущими производителями сельскохозяйственной техники составляется перечень производителей, а также обсуждаются финансовые источники по содействию данной программе. ООО «Комбайновый завод Ростсельмаш» готово предложить более эффективные и благоприятные решения для всех групп фермерских хозяйств Армении.
Кроме того, реализуется ряд мероприятий в направлении внедрения совместного проекта ОАО «Гражданские самолеты Сухого» и
«Согласие» по выводу на рынок авиаперевозок национального армянского оператора с использованием самолетов SSJ 100.
«Хотел бы обсудить ряд вопросов: в первую очередь, о сотрудничестве в области сельскохозяйственной техники. Еще один вопрос касается создания новой авиакомпании на базе SSJ 100. Хотел бы обсудить вопрос создания совместного армяно-российского фонда, целью которого будет импортозамещение и развитие совместного экспорта», – сказал министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян.
В рамках встречи премьер-министров Армении и РФ планируется подписание меморандума между министерством экономического развития и инвестиций Армении и министерством промышленности и торговли Российской Федерации.