Մերկել. Աշխարհը թևակոխում է նոր պատմական դարաշրջան
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը համաձայնել է այն մտքի հետ, որ աշխարհը թևակոխում է նոր պատմական դարաշրջան: Միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ համաշխարհային խնդիրների լուծման համար հարկավոր է ոչ թե պոպուլիզմ, բևեռացում, մեկուսացվածություն, այլ՝ ամեն ինչի հանդեպ բաց մոտեցման ցուցաբերում, փոխանցում է Gazeta.ru-ն:
«Կարծում եմ, որ Գերմանիայի վերամիավորումից, «Սառը պատերազմի» ավարտից քառորդ դար անց, հնարավոր է, որ մի պատմական դարաշրջանին փոխարինելու է գալիս մյուսը», - մեջբերում է Reuters-ը  քաղաքական գործչի խոսքերը:
Մերկելը հավելել է, որ բևեռացման ու պոպուլիզմի ճանապարհը բռնելու դեպքում, հնարավոր չէ որևէ լուրջ խնդիր լուծել:
Ավելի վաղ Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Ֆրանկ - Վալտեր Շտայնմայերն ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում Դոնալդ Թրամփի ընտրվելն անվանել էր 20-րդ դարի աշխարհակարգի ավարտի ազդանշան:

Меркель заявила, что мир вступает в новую историческую эпоху
Канцлер Германии Ангела Меркель считает, что мир вступает в новую историческую эпоху. При этом она уверена, что решить проблемы, связанные с глобализацией, поможет открытость,  передает Gazeta.ru.
«Я думаю, что спустя четверть века после объединения Германии, окончания холодной войны, возможно, новую историческую эру сменит другая», — цитирует политика агентство Рейтер.
Канцлер подчеркнула, что открытость, а не популизм и изоляция станет решением таких мировых проблем, вызванных процессом глобализации.
Ранее глава МИД Германии Франк-Вальтер Штайнмайер назвал новой вехой в мировой истории избрание Дональда Трампа на пост президента США. Дипломат считает, что «с избранием Трампа старый мир XX века, наконец, остался в прошлом».