Չինաստանը միջմայրցամաքային հրթիռներ է տեղակայել Ռուսաստանի հետ սահմանին
Չինաստանը սեփական արտադրության DF-41 բալիստիկ միջմայրցամաքային հրթիռներ է տեղակայել Ռուսաստանի հետ սահմանին մոտ, հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ հղում անելով Global Times-ին։
Տեղեկատվության համաձայն՝ համացանցի չինական սեգմենտում նորագույն հրթիռային համալիրների լուսանկարները հրապարակվել են օրեր առաջ։
Նշվում է, որ լուսանկարներն արվել են Հեյլունցզյան նահանգում։ Ռազմական փորձագետները վստահ են, որ դա երկրորդ ռազմավարական հրթիռային համալիր է՝ DF-41, որը տեղակայվել է Չինաստանի հյուսիս-արևելքում։
Նշվում է, որ լուսանկարի հրապարակումը կարող է կապված լինել Դոնալդ Թրամփի երդմնակալության հետ։ Այս կերպ Պեկինն արձագանքել է ԱՄՆ նոր նախագահի՝ «միասնայան Չինաստանի վերաբերյալ» սադրիչ հայտարարություններին։

Китай разместил межконтинентальные ракеты у российских границ
Китай разместил баллистические межконтинентальные ракеты собственного производства DF-41 вблизи границы с Россией в провинции Хэйлунцзян, передает Gazeta.ru  со ссылкой на  Global Times.
Сообщается, что в китайском сегменте интернета фотографии новейших ракетных комплексов были опубликованы некоторое время назад.
Согласно опубликованной информации, фото были сделаны в провинции Хэйлунцзян. Военные аналитики уверены, что это, вероятно, вторая стратегическая ракетная бригада DF-41 и что она была размещена в северо-восточном Китае.
Отмечается, что публикация фотографий может быть связана с инаугурацией президента США Дональда Трампа как реакцией Пекина на провокационные заявления нового главы государства о политике «единого Китая».