Ռուսաստանի և Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարները քննարկել են սիրիական կարգավորման հարցով Աստանայի հանդիպումը
Ռուսաստանի և Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարներ Սերգեյ Լավրովն ու Մևլութ Չավուշօղլուն հեռախոսազրույցում քննարկել են Աստանայում ընթացող սիրիական հակամարտության կարգավորման հարցով միջազգային հանդիպման ընթացքը, հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ հղում անելով ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությանը:
Կողմերն ընդգծել են Սիրիայի կառավարության և զինված ընդդիմության ներկայացուցիչների միջև ուղղակի շփումների կարևորությունը՝ ռազմական գործողությունների դադարեցման ռեժիմն ամրապնդելու, միջսիրիական երկխոսություն հաստատելու համար՝ խաղաղության հասնելու նպատակով:
Զրուցակիցները պայմանավորվել են շարունակել աշխատել Աստանայի հանդիպման սիրիացի մասնակիցների հետ՝ հանդիպման հաջող ավարտի և Ժնևում սիրիական հակամարտության կարգավորման բանակցությունների վերսկսումը նախապատրաստելու համար:

Главы МИД РФ и Турции обсудили встречу в Астане по сирийскому урегулированию
Ход международной встречи по сирийскому урегулированию в Астане обсудили в ходе телефонной беседы главы МИД РФ и Турции - Сергей Лавров и Мевлют Чавушоглу,  передает Gazeta.ru  со ссылкой на пресс-службу МИД РФ.
Стороны  подчеркнули важность установления прямых контактов между правительством Сирии и представителями вооруженной оппозиции для укрепления режима прекращения боевых действий, завязывания межсирийского диалога, как единственного пути достижения мира в САР.
Условлено продолжать работу с сирийскими участниками астанинской встречи для содействия ее успешному завершению и подготовке к возобновлению переговоров по урегулированию сирийского конфликта в Женеве.