Սիրիական «ընդդիմության» պատվիրակությունը չի ստորագրելու Աստանայի եզրափակիչ կոմյունիկեն
Այսպես կոչված սիրիական «ընդդիմության» պատվիրակությունը չի ստորագրելու Աստանայում եզրափակիչ կոմյունիկեն, հայտնում է ТАСС–ը։
«Ստորագրում չի լինելու։ Երաշխավոր երկրները՝ Ռուսաստանը, Թուրքիան, հնարավոր է, Իրանը, ուղղակի կտարածեն փաստաթուղթը»,– ասել է պատվիրակության պաշտոնական ներկայացուցիչ Յահյա ալ Արիդին։
Ավելի վաղ Աստանայում «սիրիական ընդդիմության» պատվիրակության խորհրդական Ուսամա Աբու Զեյդն ասել էր, որ բանակցող կողմերը չեն քննարկել որևէ քաղաքական հարց: Նա նաև տեղեկացրել է, որ «ընդդիմությանը» չի ներկայացվել Աստանայի բանակցությունների ամփոփ փաստաթղթի սևագիրը, այն չի քննարկվել։

Делегация сирийской «оппозиции» отказалась подписывать итоговое коммюнике встречи в Астане
Делегация  так называемой сирийской «оппозиции» не будет подписывать итоговое коммюнике встречи в Астане, передает ТАСС.
«Подписания не будет. Страны гаранты — Россия, Турция и, возможно, Иран — просто распространят документ», — заявил официальный представитель делегации «оппозиции» на переговорах Яхья аль-Ариди.
Ранее советник делегации сирийской «оппозиции» в Астане Усама Абу Зейд рассказал, что стороны переговоров по Сирии пока не обсуждали никаких политических вопросов. Он также сообщил, что «оппозиции»  Сирии не был предоставлен черновик итогового документа по переговорам в Астане официально, его не обсуждали.