Աստանայում վերսկսվել են Սիրիայի շուրջ բանակցությունները
Աստանայում վերսկսվել են Սիրիայի շուրջ բանակցությունները, որոնց մասնակցում են այդ երկրի կառավարության և ընդդիմության, Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Իրանի պատվիրակությունները, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Սիրիայի հարցով հատուկ բանագնաց Ստաֆան դե Միստուրան և Ղազախստանում ԱՄՆ-ի դեսպան Ջորջ Քրոլը՝ դիտորդի կարգավիճակով, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Հանդիպումները վերսկսվել են, աշխատանքը շարունակվում է, - հայտնել է դե Միստուրան: - Մենք, ինչպես միշտ, լավատեսորեն ենք տրամադրված»:
Սիրիայի կառավարությունը և ընդդիմությունը երեքշաբթի դե Միստուրայի միջնորդությամբ կշարունակեն քննարկել Սիրիայում հրադադարի պահպանման մեխանիզմները: Մասնակիցների նաև մտադիր են ավարտել այն փաստաթղթի համաձայնեցումը, որն ամրագրում է զինադադարի ռեժիմը և Սիրիայի հակամարտությունը կարգավորելու հանդիպման մասնակիցների տրամադրվածությունը:
Բանակցություններն ընթանում են ծանր ու լարված, սիրիական հակամարտության տարիների ընթացքում բազմաթիվ չլուծված հարցեր ու փոխադարձ պահանջներ են կուտակվել: Ուստի բացառված չԷ, որ բանակցությունները շարունակվեն նախատեսվածից ավելի երկար, սակայն հանդիպումը ևս մեկ օրով երկարացնելու մասին առայժմ խոսք չկա:

В Астане возобновились переговоры по Сирии
Переговоры по Сирии в Астане с участием делегаций правительства и оппозиции, России, Турции, Ирана, спецпосланника генерального секретаря ООН по Сирии Стаффана де Мистуры и посла США в Казахстане Джорджа Крола в качестве наблюдателя возобновились в Астане,  передает ТАСС.
«Встречи возобновились, работа продолжается, - сообщил де Мистура. - Мы настроены, как всегда, оптимистично».
Правительство и оппозиция Сирии во вторник продолжат обсуждение через посредничество де Мистуры механизмов поддержания перемирия в Сирии. Участники также намерены завершить согласование документа, закрепляющего режим прекращения огня и настрой участников встречи на урегулирование конфликта в Сирии.
Переговоры идут тяжело и напряженно, за годы сирийского конфликта накопилось много нерешенных вопросов и взаимных претензий. Поэтому не исключено, что работа вновь затянется допоздна. Однако о продлении встречи на еще один день речь пока не идет.