Տեսախցիկներ չեն տեղադրվի այն ընտրատեղամասերում, որտեղ 20-50 հոգի ընտրող կա. Արամ Մանուկյան
Ընտրությունների տեսանկարահանման գործընթացի մասնակի կյանքի կոչումը ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը կորուստ չի համարում։ Այսօր լրագրողների հետ զրույցում Արամ Մանուկյանն ասաց, որ թեև որոշ ընտրատեղամասերում տեսախցիկներ չեն տեղադրվի, բայց դա ըստ էության չի խոչընդոտի ընտրությունների թափանցիկությանը։
«Մխիթարանքն այն է, որ այն ընտրատեղամասերում, որտեղ տեսախցիկներ չեն լինի, կենտրոնացված է հանրապետության բնակչության 7 տոկոսը։ Մենք համաձայնեցինք, որ դրանք չտեղադրվեն այն ընտրատեղամասերում, որտեղ 20-50 հոգի ընտրող կա», - նշեց նա։
Ա. Մանուկյանի խոսքով՝ ԵՄ-ն և միջազգային այլ կառույցներ աջակցում են խնդրի լուծմանը։ Արամ Մանուկյանը, մասնավորապես, կարևորեց այն հանգամանքը, որ ԵՄ-ն կֆինանսավորի դիտորդական առաքելություն իրականացնող կառույցներին նկարահանել ընտրությունների ամբողջ գործընթացը։
«Դիտորդների նկարահանած այդ նյութը դառնալու է լուրջ փաստաթուղթ։ Եթե նախկինում դատարանում դա որպես նյութ չէր օգտագործվում, ապա այս դեպքում արդեն կօգտագործվի», - նշեց նա։
Արամ Մանուկյանը նաև մեծ ձեռքբերում է համարում ցուցակների հրապարակումը, ինչը թույլ կտա ընտրությունների հաջորդ օրը ստուգել, թե արդյոք տվյալ անձը եղել է ընտրատարածքում և քվեարկել։
«15 տարի մենք բողոքում ենք, որ իշխանությունը քվեարկում է այն մարդկանց փոխարեն, ովքեր հանրապետությունում չեն և դա ստուգելու հնարավորություն չունենք, իսկ այս դեպքում ցուցակը տեսնելուց հետո մենք կարող ենք դիմել ամբողջ աշխարհի հայությանն ու խնդրել հաստատել՝ իրենք քվերակել են, թե ոչ։ Ես ձեզ հավատացնում եմ՝ ընտրություններին մասնակցությունը լինելու է ցածր», - ընդգծեց նա։

Камеры не будут установлены на тех участках, где есть 20-25 избирателей – Арам Манукян
Секретарь парламентской фракции «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян не считает потерей частичную реализацию процесса видеонаблюдения на выборах. Сегодня в ходе беседы с журналистами Арам Манукян заявил, что хотя и на некоторых избирательных участках камеры не будут установлены, это, по сути, не будет препятствовать прозрачности выборов.
«Утешение в том, что на участках, где не будут установлены видеокамеры, сконцентрировано 7% населения республики. Мы согласились, чтобы камеры не устанавливались на тех участках, где есть 20-25 избирателей», - сказал он.
По словам А.Манукяна, ЕС и другие международные структуры содействуют решению проблемы. Арам Манукян, в частности, отметил важность того обстоятельства, что ЕС профинансирует, чтобы весь избирательный процесс был заснят структурами, осуществляющими наблюдательскую миссию.
«Снятый наблюдателями материал станет серьезным документом. Если в прошлом это не использовалось в суде в качестве материала, то в этом случае уже будет», - отметил Арам Манукян.
Арам Манукян также отметил, что большим достижением является публикация списков, что позволит на следующий день после выборов проверить, голосовало ли данное лицо на избирательном участке.
«Уже 15 лет мы жалуемся, что власти голосуют вместо тех людей, которых нет в республике, и у нас не было возможности проверить это. В этом случае после того, как мы увидим список, сможем обратиться к армянам во всем мире и попросить подтвердить, голосовали они или нет. Уверяю вас, участие в выборах будет низким», - подчеркнул он.