Թուրքիայի նախագահի և վարչապետի դեմ դատական հայց է ներկայացվել
Թուրքիայի Աշխատավորական կուսակցությունը դատական հայց է ներկայացրել երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմի, ինչպես նաև «Ազգայնական շարժում» կուսակցության առաջնորդ Դևլեթ Բահչելիի դեմ, հայտնում է  Demokrathaber-ը:
Կուսակցությունը նրանց մեղադրել է «ժողովրդի ներսում անհանգստություն, վախ և խուճապ առաջացնելու նպատակով սպառնալու», «ժողովրդին ատելության և թշնամանքի դրդելու կամ նվաստացնելու» մեջ:
Որպես մեղադրանքների՝ ապացույց է բերվել այն փաստը, որ Էրդողանը, Յըլդըրըմն ու Բահչելին հայտարարում են, թե Սահմանադրական հանրաքվեում «ոչ» քվեարկողները կորակվեն որպես «ահաբեկիչներ», «հայրենիքի դավաճաններ», «անջատողականներ», «հեղաշրջման կողմնակիցներ»:

Против президента и премьер-министра Турции представлен судебный иск
Лейбористская партия Турции представила судебный иск против президента и премьер-министра Турции Эрдогана и Йылдырыма, а также против лидера партии «Националистическое движение» Девлета Бахчели, передает  Demokrathaber.
Лейбористская партия Турции представила им обвинения в «возбуждении среди народа страха, беспокойства, паники», а также в «возбуждении ненависти, вражды и унижении народа».
В качестве доказательства истец предоставляет заявления премьер-министра Турции Йылдырыма и лидера партии «Националистическое движение» Девлета Бахчели о том, что голосующие против конституционных  реформ будут объявлены «террористами», «изменниками родины», «сепаратистами», «сторонниками переворота».