Գալուստ Սահակյանը ԵԽԽՎ դիտորդներին վստահեցրել է, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունը կլինի ազատ, արդար, թափանցիկ
23/02/2017 14:45
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը փետրվարի 23-ին ընդունել է ԵԽԽՎ-ի դիտորդական առաքելություն իրականացնող պատվիրակության անդամներին, ովքեր մեր երկիր են այցելել առաջիկայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրության նախընտրական փուլի դիտարկման առաքելությամբ:
Գալուստ Սահակյանը հյուրերին վստահեցրել է, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունը կլինի ազատ, արդար, թափանցիկ և կհամապատասխանի ժողովրդավարության չափանիշներին: Ազգային ժողովի նախագահը կարևորել է ընտրության ընթացքի վերաբերյալ դիտորդական առաքելությունների կողմից տրվելիք ճշգրիտ գնահատականները:
Անդրադառնալով Հայաստանում անցկացված սահմանադրական բարեփոխումներին` Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ 1995 թվականից ի վեր օրենսդրական փոփոխություններ կատարելիս ՀՀ իշխանությունները մշտապես համագործակցել են ԵԽԽՎ-ի հետ: Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է նաև Ընտրական օրենսգրքի քննարկմանն ու ընդունմանը` նշելով, որ այն լայնորեն քննարկվել է 4+4+4 ձևաչափով, որի աշխատանքներին հավասարության սկզբունքով մասնակցել են իշխանության, ընդդիմության և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները:
ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելություն իրականացնող պատվիրակության ղեկավար Լիլիան Մորի-Պասքիեն, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ այս օրերին տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում արդեն իսկ անհրաժեշտ տեղեկություններ են ստացել առաջիկայում կայանալիք ընտրության վերաբերյալ: Լիլիան Մորի-Պասքիեի խոսքով՝ առաջիկա ընտրությունը ՀՀ իշխանությունների համար լուրջ մարտահրավեր է՝ բարձրացնելու ընտրական գործընթացներիի նկատմամբ բնակչության վստահությունը:

Спикер парламента Армении принял членов делегации наблюдательной миссии ПАСЕ
Председатель парламента Армении Галуст Саакян принял членов делегации наблюдательной миссии ПАСЕ, прибывших в нашу страну для мониторинга предвыборного этапа предстоящих парламентских выборов.
Приветствуя гостей, глава парламента подчеркнул важность их визита накануне важного события – намеченных на 2 апреля парламентских выборов в Армении. Г.Саакян заверил, что предстоящие выборы будут свободными, справедливыми, прозрачными и соответствовать демократическим стандартам. Спикер парламента Армении подчеркнул важность точных оценок хода выборов наблюдательными миссиями.
Обратившись к проведенным в Армении конституционным реформам, Г.Саакян отметил, что при внесении законодательных поправок власти страны, начиная с 1995 года, постоянно сотрудничали с ПАСЕ. Руководитель парламента коснулся также дебатов и принятия Избирательного кодекса, отметив, что документ широко обсуждался в формате 4+4+4, на принципах равенства – с участием представителей власти, оппозиции и гражданского общества.
Руководитель наблюдательной миссии ПАСЕ Лилиан Мори-Паскье, поблагодарив за теплый прием, отметила, что в ходе встреч в эти дни ими уже получены необходимые сведения о намеченных выборах. По ее словам, для властей Армении предстоящие выборы – серьезный вызов по повышению доверия населения к избирательным процессам.