Ճապոնիան 264 մլն դոլար փոխհատուցում կվճարի Օկինավայի բնակիչներին ԱՄՆ օդուժի ինքնաթիռների աղմուկի համար
23/02/2017 13:23
Ճապոնիայի կառավարությունը պետք է 30 միլիարդ իենի (մոտ 264 միլիոն դոլար) չափով փոխհատուցում վճարի Օկինավա պրեֆեկտուրայի բնակիչներին, որոնց տները գտնվում են ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի Կադենա բազայի մոտակայքում: Համապատասխան որոշումը կայացրել է Նահա քաղաքի շրջանային դատարանը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Այդկերպ դատարանը մասամբ բավարարել է 22 հազար բնակիչների հավաքական հայցը: Նրանք կարծում են, որ ամերիկյան ավիացիայի աղմուկը գերազանգում է օրենքով նախատեսված սահմանափակումները ինչպես ցերեկային, այնպես էլ գիշերային ժամերին, ինչը հանգեցնում է առողջության հետ խնդիրների: Դրա հետ մեկտեղ դատարանը մերժել է այդ շրջանում ռազմական ինքնաթիռների և MV-22 Osprey կոնվերտոպլանների թռիչքների ամբողջական արգելքի պահանջը:
Օկինավայում տեղակայված է Ճապոնիայում ամերիկյան ռազմական օբյեկտների հիմնական մասը, այդ թվում՝ Կադենա բազան: Ամերիկյան ռազմական ներկայությունը տեղի իշխանությունների և բնակչության շրջանում մեծ դժգոհություն է առաջացնում:

Япония выплатит $264 млн компенсаций проживающим рядом с базой США Кадена из-за шума
Правительство Японии должно выплатить компенсации в размере 30 млрд иен (около $264 млн) жителям префектуры Окинава, чьи дома расположены рядом с базой ВВС США Кадена. Соответствующее решение вынес окружной суд города Наха (префектура Окинава),  передает ТАСС.
Таким образом, судебная инстанция частично удовлетворила коллективный иск 22 тысяч местных жителей. Они считают, что шум от американской авиации превышает установленные законом ограничения как в дневное, так и в ночное время, что приводит к проблемам со здоровьем. Вместе с тем, суд отклонил требование о полном запрете на полеты военных самолетов и конвертопланов MV-22 Osprey в этом районе.
На Окинаве размещена основная часть американских военных объектов в Японии, в том числе крупнейшая за пределами США база ВВС Кадена. Американское военное присутствие вызывает большое недовольство у местных властей и населения.