Վիգեն Սարգսյանն անթույլատրելի է համարել Ադրբեջանի կողմից ԵԱՀԿ կազմակերպության վարկաբեկման նախաձեռնություններն ու շանտաժի քաղաքականությունը
23/02/2017 13:54
Փետրվարի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ընդունել է ԵԱՀԿ ավստրիական նախագահության՝ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Գյունտեր Բեխլերին։
ՀՀ պաշտպանության նախարարը Հայաստանի աջակցությունն է հայտնել ավստրիական նախագահության հռչակած առաջնահերթություններին` ուղղված հակամարտությունների կարգավորմանը, լարվածության թուլացմանն ու փոխվստահության մթնոլորտի վերականգմանը։
Ներկայացնելով հայ-ադրբեջանական շփման գծում տիրող մտահոգիչ իրավիճակը՝ Վիգեն Սարգսյանը կարևորել է զինադադարի խախտման դեպքերի միջազգային հետաքննության մեխանիզմի ձևավորմանն ուղղված ջանքերը, ինչպես նաև ընդգծել Ադրբեջանի կողմից սպառազինությունների վերահսկման բոլոր միջազգային պարտավորությունների ոտնահարման դատապարտման անհրաժեշտությունը միջազգային հանրության կողմից։
Անդրադառնալով Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակի շուրջ ստեղծված բարդ իրավիճակին՝ Վիգեն Սարգսյանը արժևորել է թե գրասենյակի և թե ընդհանրապես կազմակերպության դերակատարումը Հայաստանում ժողովրդավարական հաստատությունների զարգացման, ընտրական համակարգի արդիականացման և մարդու իրավունքների բարելավման գործում։
Շեշտելով, որ Հայաստանի համագործակցությունը ԵԱՀԿ հետ հիմնված է արժեքների և սկզբունքների հիման վրա, պաշտպանության նախարարը անթույլատրելի է համարել Ադրբեջանի կողմից գրասենյակի գործունեության կասեցման և ԵԱՀԿ կազմակերպության վարկաբեկման նախաձեռնություններն ու շանտաժի քաղաքականությունը։
ԵԱՀԿ նախագահության ներկայացուցիչը վերահաստատել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման և լարվածության թուլացմանն ուղղված կազմակերպության ջանքերի ակտիվացման, կազմակերպության հեղինակության պահպանման անհրաժեշտությունը, հույս հայտնել, որ երևանյան գրասենյակի շուրջ ստեղծված բարդ իրավիճակը կհանգուցալուծվի ԵԱՀԿ և Հայաստանի շահերին համապատասխան։
Զրուցակիցները կարծիքներ են փոխանակել նաև Հայաստանում առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ համագործակցության մեխանիզմների շուրջ։

Глава Минобороны Армении и представитель ОБСЕ обсудили ситуацию в зоне карабахского конфликта
Министр обороны Армении Виген Саркисян в ходе встречи со специальным представителем действующего председателя ОБСЕ на Южном Кавказе послом
Гюнтером Бехлером представил вызывающую обеспокоенность ситуацию на линии соприкосновения армянских и азербайджанских войск. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
Виген Саркисян отметил важность усилий в направлении формирования механизма международного расследования случаев нарушения режима перемирия. Глава Минобороны Армении подчеркнул необходимость осуждения международным сообществом факта попирания Азербайджаном всех международных обязательств в  сфере контроля над вооружениями.
Коснувшись сложной ситуации вокруг ереванского офиса ОБСЕ, Виген Саркисян высоко оценил роль как ереванского офиса ОБСЕ, так и Организации в целом в деле развития демократических учреждений, модернизации избирательной системы и улучшений в сфере прав человека в Армении.
Подчеркнув, что сотрудничество Армении с ОБСЕ основано на ценностях и принципах, министр Саркисян назвал недопустимыми инициативы Баку по приостановлению деятельности офиса Организации и дискредитации ОБСЕ и проводимую Азербайджаном политику шантажа.
Посол Гюнтер Бехлер в свою очередь подчеркнул необходимость активизации усилий Организации по урегулированию карабахского конфликта и разряжению напряженности, сохранению репутации ОБСЕ. Он выразил надежду, что сложившаяся вокруг ереванского офиса ОБСЕ сложная ситуация будет разрешена в соответствии с интересами Организации и Армении.
Собеседники обменялись также мнениями вокруг механизмов сотрудничества на предстоящих 2 апреля с.г. в Армении выборах в Национальное Собрание.