Մարտին Շուլցին մեղադրում են ֆինանսական մեքենայությունների մեջ
Գերմանիայի կանցլերի թեկնածու Մարտին Շուլցին մեղադրում են ֆինանսական մեքենայությունների մեջ Եվրախորհրդարանի ղեկավարի պաշտոնը ստանձնած ժամանակ: Մեղադրանքներն առաջադրել է բյուջեի վերահսկման հարցերով զբաղվող Եվրախորհրդարանի կոմիտեի նախագահ Ինգե Գրեսլեն, փոխանցում է Korrespondent.net-ը:
Այժմ խարդախության դեմ պայքարի եվրոպական գերատեսչությունը ստուգում է՝ արդյոք Շուլցի նախագահության օրոք պաշտոնի կասկածելի բարձրացումների և պարգևավճարների մասին հաղորդագրությունները բավարար հիմք են պաշտոնական հետաքննություն սկսելու համար: Բացի այդ խոսքը գնում է նաև Շուլցի մամուլի խոսնակի և ներկայում նրա նախընտրական արշավի մենեջեր Մարկուս Էնգելսի մասին:
«Շուլցը Եվրախորհրդարանի նախագահի պաշտոնում աշխտանքային առաջին օրը հրաման է ստորագրել այն մասին, որ Էնգելսի աշխտավայրը Բրյուսելն է, չնայած վերջինս բնակվում և աշխատում էր Բեռլինում», - հայտարարել է Գրեսլեն:
Նա նաև նշել է, որ Էնգելսը 2012թ. երկարատև ծառայողական գործուղման է ուղարկվել Բեռլին, որտեղ այդ ժամանակ ապրել է:

Мартина Шульца обвиняют в финансовых нарушениях
Кандидата в канцлеры Германии от Социал-демократической партии Германии (СДПГ) Мартина Шульца обвиняют в финансовых махинациях в его бытность главой Европарламента. Обвинение выдвинула председатель комитета Европарламента по контролю за бюджетом Инге Грэсле,  передает Korrespondent.net.
Сейчас Европейское ведомство по борьбе с мошенничеством проверяет, являются ли сообщения о сомнительных повышениях в должности и выплате премий во время председательствования Шульца в Европарламенте достаточным основанием для официального расследования. Среди прочего речь идет о пресс-атташе Шульца и менеджере его нынешней предвыборной кампании Маркусе Энгельсе.
«Шульц в первый день своей работы в качестве председателя Европарламента подписал распоряжение о том, что местом работы Энгельса значился Брюссель, хотя тот жил и работал в Берлине», – заявила Грэсле.
Она также отметила, что Энгельс в 2012 году был отправлен в длительную служебную командировку в Берлин, где жил в то время.