Ավստրիայում դատում են փախստականի Սիրիայում 20 մարդու սպանության համար
Ավստրիայի իշխանությունները Սիրիայից ապաստանի համար դիմած 27-ամյա փախստականին մեղադրել են «ահաբեկչության հիմքի վրա սպանություններ իրականացնելու համար»: Քննության վարկածով՝ Հոմսում մարտերից հետո մեղադրյալը սպանել է 20 անզեն կամ վիրավոր սիրիացու, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Նրա նկատմամբ դատը կայանալու է մարտի վերջին:
Der Standard թերթի տվյալներով՝ խոսքը քաղաքացիություն չունեցող պաղեստինցու մասին է, որը մեծացել է Հոմսում փախստականների ճամբարում:
Ավստրիական ԶԼՄ-ները գրում են, որ մեղադրյալն ինքն է պատմել փախստականների ավստրիական կենտրոնում իր հարևաններին, որ կռվել է «Սիրիական ազատ բանակ»-ի հետ կապված իսլամիստական խմբավորման շարքերում և սպանել կառավարական զորքերի զինվորներին:
Մեղադրյալի նկատմամբ հետաքննությունը սկսվել է դեռ անցած տարի, երբ իշխանություններին հայտնի է դարձել նրա անցյալը:
Մեղադրյալը չի ընդունում իր մեղքը: Փաստաբանները պնդում են, որ այդ ընթացքում նրանց պաշտպանյալը լուրջ հոգեբանական ապրումներ է ունեցել:
Չնայած մեղադրյալն Ավստրիայի քաղաքացի չէ և երկրի տարածքում հանցագործություններ չի կատարել՝ նրան Սիրիա արտահանձնելն անհնար է՝ այնտեղ շարունակվող ռազմական գործողությունների պատճառով:
Երկրի սահմաններից դուրս կատարած հանցագործությունների համար մեղադրյալի դեմ դատական գործընթաց սկսելու որոշումը հավանաբար Ավստրիայում կայացվել է առաջին անգամ:

Беженца в Австрии судят за убийство 20 человек в Сирии
Власти Австрии обвинили 27-летнего просителя убежища из Сирии в «убийствах на почве терроризма». По версии следствия, обвиняемый застрелил 20 безоружных или раненых сирийцев после боев в Хомсе,  передает русская служба BBC.
Суд над ним должен состояться в конце марта.
По данным газеты Der Standard, речь идет о не имеющем гражданстве палестинце, который вырос в лагере беженцев в Хомсе.
Австрийские СМИ пишут, что предполагаемый убийца сам рассказал соседям по австрийскому центру для беженцев, что воевал в рядах исламистской группировки, связанной со «Свободной сирийской армией», и убивал солдат правительственных войск.
Расследование в отношении обвиняемого началось еще в прошлом году, когда власти узнали о его прошлом.
Обвиняемый (его имя не называется) вину не признает. Адвокаты утверждают, что в тот период их подзащитный переживал тяжелую психическую травму.
Хотя обвиняемый не является гражданином Австрии и не совершал преступлений на ее территории, экстрадировать его в Сирию невозможно из-за продолжающихся там боевых действий.
Решение отдать обвиняемого под суд за преступления, совершенные за пределами страны, по всей видимости, было принято в Австрии впервые.