Իսրայելի պաշտպանության նախարարն առաջարկել է դաշինք ստեղծել Իրանի դեմ
Մերձավոր Արևելքի պետությունները պետք է կոալիցիա կազմեն նախևառաջ Իրանի դեմ պայքարելու համար: Համապատասխան առաջարկությամբ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը հանդես է եկել հարցազրույցում, որը հրապարակվել է գերմանական Die Welt թերթում, փոխանցում է ТАСС-ը:
Նրա կարծիքով՝ Մերձավոր Արևելքում գիտակցել են, «որ առավել մեծ սպառնալիքը» ներկայում Իրանն է:
«Եկել է ժամանակը՝ պաշտոնական միություն, կոալիցիա ձեւավորելու ահաբեկչության դեմ՝ Մերձավոր Արևելքի բոլոր չափավոր ուժերի մասնակցությամբ, կարևոր չէ՝ խոսքը մահմեդականների, հրեաների, թե քրիստոնյաների մասին է», - ասել է նախարարը:
«Այդ դաշինքը ամենից առաջ պետք է պաշտպանի իր անդամներին: Եվ այն պետք է խիստ պատժամիջոցներ սահմանի Իրանի նկատմամբ», - նշել Լիբերմանը:
«Կարծում եմ՝ չափավոր արաբական պետությունները գոյատեւման համար Իսրայելի կարիքն ավելի շատ ունեն, քան Իսրայելը նրանց կարիքը», - հավելել է նա:

Министр обороны Израиля предложил создать альянс против Ирана
Умеренные государства Ближнего Востока должны объединиться в коалицию, прежде всего для борьбы с Ираном. С соответствующим предложением выступил министр обороны Израиля Авигдор Либерман в интервью, опубликованном в германской газете Die Welt, передает ТАСС.
По его мнению, на Ближнем Востоке осознали, «что наибольшая угроза»  в настоящее время исходит от Ирана. «Настало время сформировать формальный союз, коалицию против террора при участии всех умеренных сил на Ближнем Востоке, не важно, идет ли речь о мусульманах, иудеях или христианах», - сказал министр.
«Такой альянс должен прежде всего защищать своих членов. И он должен ввести жесткие санкции в отношении Ирана», - считает Либерман.
«Думаю, умеренные арабские государства ради выживания нуждаются в Израиле больше, чем Израиль нуждается в них», - добавил он.