Կիմ Չեն Նամի սպանության մեջ կասկածվող կանանց մահապատիժ կարող է սպառնալ
Ինդոնեզիայի և Վիետնամի քաղաքացի երկու կանանց մեղադրանք կներկայացվի Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի եղբոր՝ Կիմ Չեն Նամի սպանության գործով, հայտարարել է Մալայզիայի գլխավոր դատախազ Մուհամեդ Ապանդի Ալին, հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ հղում անելով Reuters–ին։
Կանանց դեռևս մեղադրում են ոչ թե անմիջական հանցագործության, այլ դրան մասնակցության համար։ Գլխավոր դատախազի խոսքով՝ կասկածյալներին կդատեն ըստ Մալայզիայի քրեական օրենգրքի 302–րդ բաժնի։ Նրանց հանցանքի ճանաչման դեպքում նրանց մահապատիժ կամ ցմահ պատժաժամկետ է սպառնում։
«Ես կարող եմ հաստատել այդ տեղեկությունը», - գրել է նա գործակալությանը։
Կասկածյալներն Ինդոնեզիայի իշխանություններին հայտնել են, թե կարծում էին, որ իրենք օգնում են «խաղ խաղալ»։ Ինդոնեզիայի քաղաքացի Սիթի Աիսիան ասել է, որ 90 դոլար է ստացել VX թույնի միջոցով սպանություն կազմակերպելու օգնության դիմաց։ Նա զոհի դեմքին, ինչպես իրեն ասել են, մանկական յուղ է քսել, որն իրականում թույն է եղել։

Подозреваемым в убийстве Ким Чон Нама женщинам может грозить смертная казнь
Двум женщинам — гражданам Индонезии и Вьетнама — будет предъявлено обвинение в убийстве по делу о покушении на Ким Чон Нама, сводного брата лидера КНДР Ким Чен Ына. Об этом заявил генпрокурор Малайзии Муххамед Апанди Али заявил,  передает  Gazeta.ru со ссылкой на Reuters.
Женщин пока обвиняют не непосредственно в совершении убийства, а в причастности к нему. По словам генпрокурора, подозреваемых будут судить по разделу 302 УК Малайзии. В случае признания их вины им грозит смертная казнь или пожизненный срок.
«Я могу подтвердить эту информацию», — написал он агентству.
Подозреваемые заявляли властям Индонезии, что думали, что они помогают в розыгрыше. Гражданка Индонезии Сити Айсия рассказала, что получила $90 за помощь в организации убийства с помощью яда VX. Она намазала ему лицо, как ей сказали, детским маслом, который на самом деле оказался ядом.