Ճապոնիայում 5,6 մագնիտուդով երկրաշարժից հետո ճգնաժամային շտաբ է ստեղծվել
Ճապոնիայի վարչապետի դիվանատանն առընթեր տեղեկատվության հավաքման ճգնաժամային շտաբ է ստեղծվել երեքշաբթի  երկրի հյուսիս-արևելքում տեղի ունեցած 5,6 մագնիտուդով երկրաշարժից հետո: Այդ մասին հայտնել է երկրի կառավարությունը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Շտաբը շտապ կարգով զբաղվում է հնարավոր ավերածությունների և տուժածների վերաբերյալ տեղեկատվություն հավաքելով: Երկրի տրանսպորտի նախարարության տվյալով՝ Միյագիի պրեֆեկտուրայի համանուն քաղաքում ժամանակավորապես դադարեցված է օդանավակայանի աշխատանքը:
5,6 մագնիտուդով երկրաշարժը տեղի է ունեցել Ճապոնիայի հյուսիս-արևելքում: Երկրի ազգային օդերևութաբանական վարչության տվյալներով՝ երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվում էր Միյագիի պրեֆեկտուրայի շրջանում, իսկ օջախը՝ 50 կիլոմետր խորության վրա Էր: Ընդհանուր առմամբ ստորգետնյա ցնցումներ են զգացվել Ճապոնիայի 17 պրեֆեկտուրաներում, ներառյալ Միյագին, Իվատեն և Ֆուկուսիման:

В Японии создан кризисный штаб после землетрясения магнитудой 5,6
Кризисный штаб по сбору информации был создан сегодня при канцелярии премьер-министра Японии после землетрясения магнитудой 5,6, произошедшего на северо-востоке страны. Об этом объявило правительство страны,  передает ТАСС.
Штаб в срочном порядке занимается сбором информации о возможных разрушениях и пострадавших. По данным Министерства транспорта страны, работа аэропорта Сендай в одноименном городе префектуры Мияги была временно приостановлена.
Землетрясение магнитудой 5,6 произошло на северо-востоке Японии. По данным национального метеорологического управления страны, эпицентр землетрясения находился в районе префектуры Мияги, а очаг залегал на глубине 50 км. В общей сложности подземные толчки ощущались в 17 префектурах Японии, включая Мияги, Иватэ и Фукусима.