Ես սպասում էի փաստաբանի զանգին. Վրացի փորձագետը չի մասնակցի «Հաց բերողի» գործով դատաբժշկական փորձաքննությանը
18/03/2017 18:32
Բժշկական փորձագետ Դավիթ Գոնգոլիան, որը Վրաստանից պետք է ժամաներ Հայաստան «Հաց բերող» Արթուր Սարգսյանի մահվան գործով դատաբժշկական փորձաքննությանը մասնակցելու նպատակով, տուժողի իրավահաջորդների ոչ պատշաճ կազմակերպվածության պատճառով չի եկել Երևան։
«Ոչ, ես չեմ եկել։ Ես պատրաստ էի մասնակցել։ Ինձ զանգահարեց փաստաբանը ու էլի ինչ-որ մեկը։ Բայց հետո չզանգահարեցին, ես սպասում էի։ Չգիտեմ, ինչ են որոշել, ինչպես են որոշել», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ հեռախոսազրույցում Վրաստանից ասաց Դավիթ Գոնգոլիան։
«Երևի, համաձայնություն չկար։ Չեմ կարող ոչինչ ասել։ Միակ բանը, որ կարող եմ ասել՝ ես չեմ մասնակցում։ Թե ինչու, ինչ որոշում են նրանք ընդունել, ես չգիտեմ», - նշեց նա։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ «Հաց բերող» Արթուր Սարգսյանի մահվան գործով դատաբժշկական փորձաքննություն նշանակելու մասին որոշումն առկա է։
Վարույթն իրականացնող մարմինը բավարարել է տուժողի իրավահաջորդների ներկայացուցիչները միջնորդությունը միջազգային փորձագետներին փորձաքննությանը մասնակից դարձնելու վերաբերյալ:
«Մենք կողմին խնդրել ենք հնարավորինս սեղմ ժամկետում ապահովել իրենց իսկ առաջարկած փորձագետների մասնակցությունը: Հիմա աշխատանքային կարգով քննարկում ենք իրենց հետ, որպեսզի ապահովեն փորձագետների ներկայությունը», - Aysor.am-ին տեղեկացրեց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը:
Արթուր Սարգսյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, փաստաբան Տիգրան Եգորյանը Aysor.am-ի թղթակցին ասաց, որ հստակ չի կարող նշել, թե որտեղից, ինչ փորձագետ է հրավիրվելու փորձաքննության անցկացմանը մասնակցելու համար:
«Առայժմ այդ հարցը լուծված չէ, մենք այդ հարցով ենք զբաղված, դեռ չի որոշվել ոչինչ», - ասաց Տ.Եգորյանը:

Мне не позвонили, я ждал звонка. Грузинский эксперт не примет участия в судмедэкспертизе по делу Артура Саркисяна
18/03/2017 18:34
Медицинский эксперт из Грузии Давид Гонголиа, который должен был принять участие в качестве независимого эксперта в процессе судмедэкспертизы по делу «Доставщика хлеба» Артура Саркисяна, не прибыл в Армению из-за неорганизованности представителя правопреемников потерпевшей стороны.
«Нет, я не приехал. Я готов был принять участие. Мне позвонили адвокат и еще кто-то. Но потом не позвонили, я ждал звонка. Не знаю, что решили, как решили», - в телефонной беседе с корреспондентом Aysor.am сказал Д.Гонголиа.
«Наверное, соглашения нету. Не могу ничего сказать. Одно могу сказать, что я не участвую. Почему, какое решение они приняли, я не знаю», - отметил он.
Как сообщалось ранее, орган следствия удовлетворил ходатайство правопреемников Артура Саркисяна о привлечении к процессу судмедэкспертизы международных экспертов.
«Мы попросили в возможно короткое время обеспечить участие экспертов, которых они предлагают. Сейчас в рабочем порядке с ними обсуждается вопрос обеспечения присутствия экспертов», - сказала Aysor.am советник председателя Следственного комитета Армении Сона Трузян.
Между тем, представитель правопреемников Артура Саркисяна Тигран Егорян в беседе с корреспондентом Aysor.am заявил, что не может точно сказать, какие эксперты и откуда будут приглашены для участия в проведении судебно-медицинской экспертизы.
«Этот вопрос пока не решен, мы сейчас занимаемся этим вопросом, пока ничего не решено», - сказал Тигран Егорян.
Ранее Aysor.am сообщал, что по факту смерти Артура Саркисяна в медицинском центре «Армения» в Следственном комитете Армении возбуждено уголовное дело по ч.2 ст.130 УК Армении. Расследование дела поручено Главному управлению по расследованию особо важных дел.