ԳԴՀ-ի ԱԳՆ ղեկավարը կոչ է արել Եվրոպային ավելի անկախ լինի ԱՄՆ-ից
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Զիգմար Գաբրիելն այն կարծիքին է, որ Եվրոպան պետք է ավելի անկախ լինի Միացյալ Նահանգներից: Այդ մասին նա գրել է Rheinische post թերթի համար հրապարակված հոդվածում, փոխանցում է ТАСС-ը:
«ԱՄՆ-ի և  ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերությունն անդրատլանտյան հանրակցության հիմքն է, բայց Եվրամիությունը պետք է ի վիճակի լինի ինքնուրույն կարգավորել այն ճգնաժամերն ու հակամարտությունները, որոնք ի հայտ են գալիս իր հարևանությամբ», - ընդգծել է Գաբրիելը:
ԱԳ նախարարի կարծիքով՝ չնայած բոլոր ճգնաժամերին ու թուլություններին, ԵՄ-ն «ամենահաջող նախագիծն է այն առումով, ինչը վերաբերում է ազատությանը, խաղաղությանը և բարեկեցությանը, որը երբևէ տեսել է աշխարհը»:

Глава МИД ФРГ призвал Европу стать более независимой от США
Министр иностранных дел ФРГ Зигмар Габриэль считает, что Европе следует быть более независимой от Соединенных Штатов. Об этом он написал в опубликованной статье для газеты Rheinische post, передает ТАСС.
«Партнерство с США и НАТО является основой трансатлантического сообщества, но Европейский союз должен быть в состоянии самостоятельно урегулировать кризисы и конфликты, возникающие по соседству с ним», - подчеркнул Габриэль.
По мнению главы МИД, несмотря на все кризисы и слабости, ЕС - это «самый успешный проект в том, что касается свободы, мира и благосостояния, который прежде видел мир».