Չիլիում դատապարտել են Պինոչետի հետախուզության ավելի քան 30 նախկին աշխատակցի
Չիլիի գերագույն դատարանը չորեքշաբթի բռնապետ Աուգոստո Պինոչետի հետախուզության միանգամից 33 նախկին աշխատակցի դատապարտել է տարբեր ժամկետներով ազատազրկման՝ հինգ ընդդիմադիրի առևանգաման համար, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Նրանք դատապարտվել են երեքից 15 տարի ազատազրկման: Հետաքննության տվյալով՝ նրանց զոհերն են դարձել կոմունիստները, որոնք ձերբակալվել են 1987 թվականին, իսկ հետո անհետացել են: Նրանք ուղղաթիռից դուրս են նետվել օվկիանոս:
Պինոչետի ղեկավարման  տարիներին (1973- 1990) Չիլիում քաղաքական դրդապատճառներով սպանվել է մոտ 3200 մարդ,  մոտ 28 հազար մարդ ենթարկվել է խոշտանգումների: Պինոչետի նկատմամբ քրեական գործ էր հարուցվել, բայց 2006 թվականին նա մահացել է:
Վերջին տարիներին ռազմական խունատայի նախկին գործակալների նկատմամբ մշտական դատական գործընթացներ են իրականացվում:

В Чили к заключению приговорили более 30 экс-сотрудников разведки Пиночета
Верховный суд Чили в среду приговорил сразу 33 бывших сотрудника разведки диктатора Аугусто Пиночета к различным срокам тюремного заключения за похищение пятерых оппозиционеров, передает РИА Новости.
Подсудимые получили от трех до 15 лет заключения. Их жертвами, по данным следствия, стали коммунисты, которые были задержаны в 1987 году, а затем исчезли. Они были сброшены с вертолета над океаном в районе Вальпараисо.
Военный переворот в Чили в сентябре 1973 года возглавил генерал Пиночет, который затем взял власть в южноамериканской стране в свои руки и передал ее гражданскому правительству только в 1990 году. По официальным данным, за годы его правления в Чили были убиты по политическим мотивам почти 3,2 тысячи человек. Против самого Пиночета было возбуждено уголовное дело, однако в 2006 году он умер.