Սամվել Բաբայանը հարցաքննվում է
Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանն այս պահին հարցաքննվում է, Aysor.am-ին տեղեկացրեց Բաբայանի փաստաբան Ավետիս Քալաշյանը:
«Այս պահին քննչական գործողություններ են կատարվում, հարցաքննություն է ընթանում, ես հիմա ոչ մի հարցի չեմ կարող պատասխանել», - ասաց փաստաբանը:
Հարցին, թե, ինչ է կարծում, հնարավո՞ր է մեղադրանք առաջադրվի Սամվել Բաբայանին, փաստաբանն ի պատասխան ասաց, որ այս պահին կատարվածի մասին որևէ բան չի կարող ասել:
Նշենք, որ երեկ ԱԱԾ լրատվական կենտրոնը տեղեկություն էր տարածել, թե օրերս ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունում նախնական տեղեկություններ են ստացվել ՀՀ քաղաքացիների կողմից Վրաստանի Հանրապետությունից մաքսանենգ եղանակով Հայաստանի Հանրապետություն «Իգլա» տեսակի զենիթա-հրթիռային համալիր տեղափոխելու մասին։  ձեռնարկված քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել է «Իգլա» տեսակի զենիթա-հրթիռային համալիրի արձակման խողովակ՝ «9M39» հրթիռով։
Դեպքի առթիվ 2017թ. մարտի 22-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ 2-րդ մասի և 235.1-րդ  հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ։
Ավելի ուշ ԱԱԾ-ից տեղեկացրին, որ այս քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել է Սամվել Բաբայանը և ևս երկու անձ:
Ըստ աղբյուրի, կատարված քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ստացվել են նաև արժանահավատ տվյալներ, որ նշված զենիթա-հրթիռային համալիրի բաղկացուցիչ մասերի ձեռքբերումը և փոխադրումն իրականացրած անձինք գործել են Սամվել Բաբայանի հետ ունեցած նախնական համաձայնությամբ և նրա պատվերով։

Адвокат: Самвела Бабаяна допрашивают
Бывший командующий Армией обороны Нагорного Карабаха сейчас допрашивают, сообщил в беседе с корреспондентом Aysor.am адвокат Самвела Бабаяна – Аветис Калашян.
«В настоящий момент проводятся следственные действия, идет допрос, сейчас я ни на какой вопрос ответить не могу», - заявил адвокат.
В ответ на вопрос, может ли быть выдвинуто обвинение Самвелу Бабаяну, адвокат заявил, что сейчас о произошедшем ничего сказать не может.
Отметим, что пресс-центр Службы национальной безопасности Армении распространил сегодня заявление о том, что в марте 2017 года были получены предварительные сведения о транспортировке гражданами РА из Грузии в республику контрабандным путем  ПЗРК «Игла». В результате предпринятых следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий была обнаружена и изъята пусковая труба ПЗРК «Игла» с ракетой «9M39».
Позднее пресс-центр СНБ сообщил, что в рамках уголовного дела, возбужденного по факту контрабандного ввоза на территорию Армении ПЗРК «Игла», задержаны 3 человека, в том числе и гражданин Армении Самвел Бабаян.
Согласно источнику, по итогам проведенных следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий получены также достоверные сведения, что лица, осуществившие приобретение компонентов указанного ЗРК и их перевозку, действовали по предварительному сговору с Самвелом Бабаяном и по его заказу.