Վարչապետը հանձնարարել է արագացնել Սյունիքի մարզում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման գործընթացը. կներդրվի 3 միլիոն ԱՄՆ դոլար
23/03/2017 17:22
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ այսօր կայացած խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել են Սյունիքի մարզում ազատ տնտեսական գոտու (ԱՏԳ) կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը զեկուցել է, որ ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի և «Սյունիք ազատ տնտեսական գոտի» ՍՊԸ ներկայացուցիչների հետ քննարկման արդյունքում նախատեսվում է ստեղծել Սյունիքի ԱՏԳ կազմակերպիչ ընկերություն:
Կարեն Կարապետյանին մանրամասներ են ներկայացվել ԱՏԳ ձևավորման քայլերի, պետություն-մասնավոր համագործակցության բանաձևի, կազմակերպման առաջին փուլի և ծրագրի իրականացման ռիսկերի կառավարման վերաբերյալ: Նշվել է, որ 1-ին փուլի աշխատանքների համար նախատեսվում է ներդնել 2.5-3 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ շինարարության տևողության և ավարտի ժամկետը՝ սահմանել ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ:
Վարչապետը հանձնարարել է արագացնել գործընթացը և կառավարության առաջիկա նիստին ներկայացնել Սյունիքում ԱՏԳ ստեղծելու որոշման նախագիծ: Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ համապատասխան որոշման ընդունմամբ կառավարությունը կհաստատի ԱՏԳ ստեղծման հայտը և կազմակերպչին, իսկ արդեն սույն թվականի աշնանը Սյունիքի ԱՏԳ-ն կսկսի գործել:

Премьер-министр поручил ускорить процесс создания СЭЗ в Сюникской области
Сегодня в ходе заседания под председательством премьер-министра Армении Карена Карапетяна обсуждались вопросы организации свободной экономической зоны (СЭЗ) в Сюникской области.
Министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян сообщил, что в результате обсуждения с представителями Торгово-промышленной палаты и ООО «Свободная экономическая зона Сюник» предусматривается создать компанию – организатора  Сюникской СЭЗ.
Карену Карапетяну были представлены детали относительно шагов по формированию СЭЗ, формулы сотрудничества между государственным и частным секторами, организации первого этапа и реализации программ управления рисками. Было отмечено, что для работ 1-го этапа планируется инвестировать 2,5-3 млн. долларов, а длительность строительства и сроки завершения – установить соответствующим решением правительства.
Премьер поручил ускорить процесс и представить на предстоящем заседании правительства проект решения о создании СЭЗ в Сюнике. Карен Карапетян отметил, что принятием соответствующего решения правительство утвердит заявку на создание свободной экономической зоны в Сюнике и организатора, а осенью 2017 года СЭЗ начнет действовать.