ԱՄՆ Սենատ է ներկայացվել Իրանի դեմ պատժամիջոցների խստացման վերաբերյալ օրինագիծ
ԱՄՆ Դեմոկրատական և Հանրապետական կուսակցությունների սենատորները Սենատ են մտցրել օրինագիծ, որը նախատեսում է Իրանի դեմ պատժամիջոցների խստացում՝ բալիստիկ հրթիռների արձակումների և այլ գործողություների պատճառով։ Այս մասին հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ հղում անելով Reuters-ին։
Օրինագիծն ունի ընդունվելու բարձր շանսեր։ Փաստաթուղթը նախատեսում է պատժամիջոցներ անձանց նկատմամբ, որոնք մասնակից են բալիստիկ հրթիռների փորձարկումներին, ինչպես նաև Իսլամական հեղափոխության պահակազորի կազմավորումների նկատմամբ։ ԱՄՆ-ում կարծում են, որ պահակազորն օժանդակում է ահաբեկչական գործունեությանը։
Բացի այդ, փաստաթուղթը պահանջում է ԱՄՆ նախագահից կալանք դնել այն ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց ունեցվածքի վրա, ովքեր ներգրավված են գործունեության մեջ, որը խախտում է Իրանին զենք մատակարարելու էմբարգոն։

В сенате США представили законопроект об ужесточении санкций против Ирана
Сенаторы Демократической и Республиканской партий сената США внесли законопроект, который предусматривает ужесточение санкций против Ирана из-за запусков баллистических ракет и других действий. Об этом сообщает Gazeta.ru со ссылкой на Reuters.
Законопроект, как отмечается, имеет высокие шансы быть принятым. Документ предусматривает санкции в отношении лиц, причастных к испытаниям баллистических ракет, а также против формирования «Корпус стражей исламской революции» (КСИР). В США полагают, что КСИР поддерживает террористическую деятельность.
Кроме того, документ потребует от президента США наложить арест на собственность тех физических и юридических лиц, которые вовлечены в деятельность, нарушающую эмбарго на поставки оружия Ирану.