Էրդողան. Հանրաքվեից հետո Թուրքիան ամբողջությամբ կվերանայի կապերը ԵՄ հետ
Թուրքիան կշարունակի տնտեսական գործակցությունը Եվրամիության հետ, սակայն կվերանայի բոլոր քաղաքական ու վարչական կապերը: Այդ մասին CNN Turk-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը,  հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Ապրիլին կայանալիք հանրաքվեից հետո Անկարան կվերանայի Բրյուսելի հետ պայմանագիրը ապօրինի Եվրոպա հասած փախստականներին Թուրքիա վերադարձնելու մասին:
Ըստ Էրդողանի, ապրիլի 16-ի հանրաքվեից հետո ԵՄ հետ հարաբերությունները կվերանայվեն սկզբից մինչև վերջ: Թուրքիայի նախագահը կրկին հանդիմանել է եվրոպական երկրներին թուրք քաղաքական գործիչների մուտքը Եվրոպա կասեցնելու համար, մինչդեռ հակառակորդներին տրվել է ելույթների հնարավորություն:
Նա նաև մեղադրել է Գերմանիային ահաբեկչությանն աջակցելու մեջ և մատնանշել է, որ մտադիր չէ Գերմանիա այցելել մինչև հանրաքվե:

Эрдоган: Турция после референдума полностью пересмотрит связи с Евросоюзом
Турция продолжит экономическое партнерство с Европейским Союзом, но пересмотрит все политические и административные связи с ним. Об этом заявил в интервью медиакомпании CNN Turk 23 марта президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган,  передает Deutsche Welle.
Среди соглашений, которые Анкара намерена подвергнуть пересмотру после апрельского референдума, входит и договор с Брюсселем о возврате на территорию Турции нелегально попавших оттуда в Европу беженцев.
По словам Эрдогана, отношения с ЕС будут пересмотрены «от А до Я», как только пройдет голосование 16 апреля. Президент Турции вновь упрекнул европейские страны в том, что они не позволили турецким политикам агитировать за реформу, тогда как ее противникам были предоставлены площадки для выступлений. Он также обвинил Германию в поддержке терроризма и указал, что не намерен посещать ФРГ до референдума.