Մերկել. Արաբա-իսրայելական հակամարտությունը պետք է լուծվի «երկու պետությունների» սկզբունքով
Իսրայելի և Պաղեստինի միջև մերձավորարևելյան հակամարտության լուծմանն ուղղված ջանքերը հարկավոր է շարունակել, «երկու պետությունների» սկզբունքի խելամիտ այլընտրանք չկա, Բեռլինում Պաղեստինի ղեկավար Մահմուդ Աբասի հետ բանակցություններից առաջ հայտարարել է ԳԴՀ-ի կանցլեր Անգելա Մերկելը:
«Ես մտադիր եմ պարզորոշ հասկացնել տալ, որ մենք դրական դինամիկայի կարիք ունենք մերձավորարևելյան հակամարտության լուծման հարցում՝ հիմնված երկու պետությունների սկզբունքի վրա: Ես երկու պետությունների սկզբունքով լուծման հասնելու նպատակի խելամիտ այլընտրանք չեմ տեսնում», - ասել է նա:
Մերկելի խոսքով՝ պաղեստինյան տարածքներում հրեական բնակավայրերի ընդլայնման ուղղությամբ Իսրայելի ակտիվությունը «խոչընդոտ է» կարգավորման ճանապարհին:

Меркель настаивает на решении арабо-израильского конфликта по принципу «двух государств»
Усилия по решению ближневосточного конфликта между Израилем и Палестиной нужно продолжать, разумной альтернативы принципу «двух государств» нет, заявила в Берлине канцлер ФРГ Ангела Меркель перед переговорами с палестинским лидером Махмудом Аббасом, передает ТАСС.
«Я намерена четко дать понять, что мы нуждаемся в положительной динамике по вопросу решения (ближневосточного конфликта - прим. корр. ТАСС) на основании принципа двух государств, - сказала она. - Я не вижу разумной альтернативы цели по достижению решения на основании двух государств».
По ее словам, поселенческая активность Израиля на палестинских территориях «представляет собой препятствие" на пути к урегулированию.