Ֆիյոնն Օլանդին մեղադրել է քաղաքական ընդդիմախոսներին հետապնդելու համար
Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնի թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնը նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին մեղադրել է այն բանում, որ նա, չարաշահելով իր դիրքը, նպաստում է վարկաբեկիչ նյութերի արտահոսին՝ իր ընտրվելը կանխելու նպատակով, հայտնում է Lenta.ru-ն` հղում անելով Reuters-ին:
Ֆիյոնը, մասնավորապես, նշել է, որ իշխանության վերահսկողության տակ գտնվող թերթերը փաստաթղթերն ստացել են Ազգային ժողովի իր առանձնասենյակում խուզարկության ժամանակ դրանց առգրավումից 48 ժամ հետո:
«Ով է նրանց տրամադրում այդ փաստաթղթերը», - հարց է տալիս նա:
Երբ Ֆիյոնին հարցրել են, թե, նրա կարծիքով ով է դրա համար պատասխանատվություն կրում` այս կամ այն քաղաքական գործիչները թե արդարադատության համակարգը, թեկնածուն հայտարարել է. «Ես ավելի հեռու կգնամ, ես մեղադրում եմ հանրապետության նախագահին»:
Դրան ի պատասխան՝ Ելիսեյան պալատը հայտարարել է, որ Օլանդն «ամենախիստ կերպով դատապարտում է Ֆիյոնի շինծու մեղադրանքները»:
«Գործադիր իշխանությունը երբեք չի միջամտել որևէ դատական ընթացակարգի և միշտ անվերապահորեն հավատարիմ է եղել դատական իշխանության անկախությանը», - ասված է հայտարարության մեջ:

Фийон обвинил Олланда в преследовании политических оппонентов
Кандидат в президенты Франции Франсуа Фийон обвинил президента Франсуа Олланда в том, что тот, злоупотребляя своим положением, способствует компрометирующим утечкам с целью предотвратить его избрание,  передает Lenta.ru  со ссылкой на Reuters.
Фийон, в частности, указал на то, что подконтрольные власти газеты получили документы через 48 часов после их изъятия при обыске в его кабинете в Национальном собрании.
«Кто им дает эти документы?» — задался он вопросом.
Когда Фийона спросили, кто, по его мнению, несет за это ответственность — те или иные политики либо система правосудия, кандидат заявил: «Я пойду гораздо дальше, я обвиняю президента республики».
В ответ на это Елисейский дворец заявил, что Олланд «самым жестким образом осуждает ложные обвинения Фийона».
«Исполнительная власть никогда не вмешивалась в какие-либо судебные процедуры и всегда была неукоснительна привержена независимости судебной власти», — говорится в заявлении.