Արկտիկական 8 երկիր տարածաշրջանում փոխգործակցության հայտարարագիր է ստորագրել
Արկտիկական 8 երկիր, ներառյալ՝ Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ը, փոխգործակցության հայտարարագիր են ստորագրել, փոխանցում է Lenta.ru-ն:
Նշվում է, որ փաստաթղթում նշված են «ծովի վրա արտակարգ դրության, ինչպես նաև Արկտիկայում համատեղ գործողությունների դեպքում հիմնական սկզբունքները, տակտիկական հնարքներն ու կանոնակարգը»։ Բացի այդ, Արկտիկական խորհրդի անդամները պայմանավորվել են ընթացիկ տարում համատեղ զորավարժություններ անցկացնել։
Պայմանագիրը ստորագրվել է ԱՄՆ Մասաչուսթես նահանգի Բոսթոն քաղաքում, ութերորդ տարածաշրջանային համաժողովի ընթացքում՝ Ռուսաստանի, Դանիայի, Իսլանդիայի, Կանադայի, Նորվեգիայի, ԱՄՆ-ի, Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի մասնակցությամբ։

Восемь арктических стран подписали заявление о взаимодействии в регионе
Восемь арктических стран, включая Россию и США, подписали заявление о взаимодействии в регионе,  сообщает Lenta.ru.
В документе, как отмечается, оговариваются «основные принципы, тактические приемы, регламент и протоколы обмена информацией на случай реагирования на чрезвычайные ситуации на море, а также совместных операций в Арктике». Кроме того, члены Арктического совета (АС) договорились провести в текущем году совместные военные учения.
Договор был подписан в ходе прошедшей в американском Бостоне (штат Массачусетс) восьмой региональной конференции с участием России, Дании, Исландии, Канады, Норвегии, США, Финляндии и Швеции.