Գերմանիայի ԱԳՆ-ն պահանջել է Թուրքիայի վարչապետից պահել խոստումը
Գերմանիայի դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներին շարունակում են արգելել հանդիպել Թուրքիայում կալանքի տակ գտնվող գերմանական Die Welt պարբերականի լրագրող Դենիզ Յուջելի հետ, փոխանցում է Deutsche Welle-ը:
Գերմանիայի ԱԳՆ խոսնակը հայտնել է, որ չնայած Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ հայտնել էր, որ գերմանական հյուպատոսարանի աշխատակիցները կարող են տեսնել լրագրողին, սակայն այդ թույլտվությունը մինչ օրս չկա:
«Ցավոք, բացարձակապես անհասկանալի կերպով հնարավոր չի եղել հանդիպել նրա հետ: Ակնկալում ենք, որ վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը կպահի Անգելա Մերկելին տրված խոստումը», - ասել է խոսնակը:
Ավելի վաղ Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը Բունդեսթագում ելույթի ժամանակ պահանջել էր Թուրքիայից ազատ արձակել Դենիզ Յուջելին:
Խնդրի առնչությամբ խոսել էր նաև Գերմանիայի արտգործնախարար Զիգմար Գաբրիելը` ասելով. «Արդեն չենք կարողանալու վստահել թուրք վարչապետի խոսքերին, այս ամենը հիասթափություն է առաջացրել»:

МИД Германии потребовал от премьера Турции держать слово
Представителям дипкорпуса ФРГ продолжают запрещать встречи с журналистом германского издания Die Welt Денизом Юджелем,  передает Deutsche Welle.
Пресс-спикер МИД Германии заявил, что премьер Турции Бинали Йылдырым в телефонном разговоре с канцлером Ангелой Меркель заявил, что сотрудники посольства ФРГ могут встретиться с журналистом, однако до сих пор это обещание не выполнено.
«К сожалению, по совершенно непонятным причинам до сих пор не удалось встретиться с ним. Надеемся, что Бинали Йылдырым сдержит слово, данное Ангеле Меркель», - сказал спикер.
Ранее президент ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер, выступая в Бундестаге, потребовал от Турции отпустить на свободу Дениза Юджеля.
По данному вопросу высказался и министр ИД Германии Зигмар Габриэль, сказав: «Отныне мы не сможем доверять словам турецкого премьера, все это сильно разочаровывает».