Էլեկտրոնային սարքը ազդանշանով տեղեկացնում է կրկնակի քվեարկության փորձի մասին (Տեսանյութ, լուսանկարներ)
25/03/2017 15:09
Այսօր Երևանի ընտրատեղամասերից մեկում, որը տեղակայված է Չեխովի անվան դպրոցում, փորձարկվել են այս խորհրդարանական ընտրություններում նորամուծություն համարվող էլեկտրոնային տեխնիկական սարքավորումները:
Քաղաքացին ներկայանում է անձը հաստատող փաստաթղթով, որը անցկացվում է սարքի միջով: Այնուհետև քաղաքացու մատնահետքով հաստատում է, որ անձը հաստատող փաստաթուղթն իրենն է ու սպասում կտրողնի վերադարձին:
Ներկայացնելով էլեկտրոնային սարքավորումը՝ ԷԿԵՆԳ ՓԲԸ-ի տնօրեն Արթուր Թունյանը տեղեկացրեց, որ անհնար է կրկնակի քվեարկություն կատարել, քանի որ սարքավորումը հատուկ ազդանշանով բարձրաձայնում է այդ մասին: Բացի այդ սարքի միջից դուրս է գալիս կտրոն, որի վրա գրված է «կրկնակի քվեարկություն»:
«Այս պարագայում անձին չի վերադարձվում կտրոնը և փաստաթուղթը, տեղեկացվում է հանձնաժողովի նախագահին, ու փաստաթղթերը օպերատորը հանձնում է միայն ոստիկանին», - ասաց Արթուր Թունյանը:

На одном из избирательных участков апробировано новое электронное устройство, оповещающее о повторном голосовании
25/03/2017 16:35
Сегодня на одном из избирательных участков Еревана, расположенном в школе имени Чехова, было апробировано новое техническое оборудование, которое будет использовано на предстоящих парламентских выборах в Армении.
Избиратель должен представить удостоверяющий личность документ, который вводится в электронное устройство. Затем по отпечаткам пальцев избирателя подтверждается, что удостоверяющий личность документ принадлежит ему и выдается квитанции.
Представляя электронное устройство, директор ЗАО «ЭКЕНГ» Артур Тунян сообщил, что исключается возможность повторного голосования, поскольку прибор оповещает об этом, издавая специальный звуковой сигнал. Кроме того, устройство выдает квитанцию, на которой написано «повторное голосование».
«В этом случае квитанция и документ не возвращаются гражданину, об этом информируется председатель избирательной комиссии и оператор вручает документы только представителю полиции», - заявил Артур Тунян.