Թրամփի նախկին խորհրդականը հերքել է Գյուլենին արտահանձնելու թեմայով թուրքական կողմի հետ քննարկումների անցկացումը
25/03/2017 15:40
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի` ազգային անվտանգության հարցերով նախկին օգնական Մայքլ Ֆլինը չի քննարկել Անկարային չափավոր իսլամի քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին հանձնելու հարցը: Այս մասին հայտնել է Ֆլինի պաշտոնական ներկայացուցիչ Պրայս Ֆլոյդը, փոխանցում է ТАСС-ը:
CNN հեռուստաընկերությանը տված հայտարարության մեջ նա հերքել է Կենտրոնական հետաքննական վարչության նախկին տնօրեն Ջեյմս Վուլսիի պնդումներն այն մասին, թե Նյու Յորքում նման խորհրդատվություններ են անցկացվել թուրքական պաշտոնական շրջանակների հետ:
«Նման քննարկումներ չեն եղել», - ընդգծել է Ֆլոյդը:
Ավելի վաղ ամերիկյան The Wall Street Journal պարբերականը հրապարակել էր մի հոդված, որում Վուլսին նշել էր, թե 2016 թվականի սեպտեմբերի 19-ին ներկա է եղել Նյու Յորքում թուրք պաշտոնյաների հետ Ֆլինի հանդիպմանը: Նրա խոսքով` այդ հանդիպմանը քննարկվել է Գյուլենին Անկարա արտահանձնելու հնարավորությունները:

Экс-помощник Трампа опроверг обсуждение с турецкой стороной выдачи Гюлена
Бывший помощник президента США Дональда Трампа по национальной безопасности Майкл Флинн не обсуждал выдачу Анкаре мусульманского проповедника Фетхуллаха Гюлена, которого на родине обвиняют в попытке государственного переворота. Об этом сообщил официальный представитель Флинна Прайс Флойд, передает ТАСС.
В заявлении, переданном телекомпании CNN, он опроверг утверждения бывшего директора Центрального разведывательного управления (ЦРУ) США Джеймса Вулси относительно того, что подобные консультации с турецкими официальными лицами имели место в Нью-Йорке.
«Такого обсуждения не было», - подчеркнул Флойд.
Ранее в пятницу в американской газете The Wall Street Journal была опубликована статья, в которой приводятся заявления Вулси на этот счет. Экс-директор ЦРУ утверждал, что 19 сентября 2016 года присутствовал в Нью-Йорке на встрече Флинна с турецкими официальными лицами. На ней якобы обсуждали возможность выдать Гюлена Анкаре в обход американских законов, касающихся экстрадиции.