Ամենավտանգավոր բանը, երբ ստեղծվում է լայնածավալ խախտումների պատրանք. Հարությունյանը՝ տնօրենների ձայնագրության մասին (Տեսանյութ)
25/03/2017 13:48
Ընտրությունների ժամանակ վարչական ռեսուրսի սխալ օգտագործումը անթույլատրելի երևույթ է և օրենսդրորեն արգելված  է հանրային ծառայողների համար: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար, ՀՀԿ խորհրդի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը:
Այդուհանդերձ, նրա խոսքով, էթիկայի կանոնները թույլ չեն տալիս վարչական ռեսուրս կիրառել ընտրություններում ոչ հանրային ծառայողների համար:
«Տվյալ դեպքում խոսքը հանրային ծառայողների մասին չէ, այլ ուսումնական հաստատությունների տնօրենների մասին է: Բայց ընդհանուր գնահատական տալ չեմ կարող, որովհետև մանրամասն պետք է ուսումնասիրեմ: Ամենավտանգավոր բանը, երբ ստեղծվում է պատրանք, այսպես ասենք, լայնածավալ որոշակի խախտումների, երբ իրականում շատ մանրակրկիտ պետք է ուսումնասիրություններ կատարել», - մամուլում հայտնված 100-ից ավելի դպրոցների տնօրենների ձայնագրությունների մասին ասաց Հարությունյանը:
Նրա խոսքով, ինքը երեկ կարողացել է հասցնել մի քանի ձայնագրություն ուսումնասիրել, և մեկում որոշ խնդիրներ նկատել է:
«Մեկում խնդիրներ տեսա, իսկ մյուս երկուսում խնդիր չկար: Այն մեկում, որտեղ խնդիր տեսա, չի նշանակում, թե հիմա կարող եմ պնդել, որ ակնհայտորեն ընտրախախտում կամ էթիկայի խախտում կա: Վստահեցնում եմ ձեզ, որ ինքս ևս ուսումնասիրելու եմ այդ դեպքերը», - ասաց Հարությունյանը:
Մեր հարցին, թե այս պահին Հանրապետական կուսակցության գրանցումը անվավեր ճանաչելու հիմքեր տեսնո՞ւմ է, Հարությունյանը պատասխանեց, որ բացարձակ հիմքեր չկան կուսակցության գրանցումը անվավեր ճանաչելու համար:
Նշենք, որ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը այսօր հրապարակել էր հանրակրթական դպրոցների և մանկապարտեզների տնօրենների ցանկ, որտեղ ներկայացվել էին նրանց հետ խոսակցությունների ձայնագրություններ, երբ տնօրեններն ասում են, որ Հանրապետական կուսակցության համար իրենք ցուցակներ են հավաքել: «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքը հայտարարել էր, որ պատրաստվում է դիմել ԿԸՀ՝ ՀՀԿ-ի գրանցումը անվավեր ճանաչելու հիմքով:

Самое опасное, когда создается иллюзия широкомасштабных нарушений. Давид Арутюнян о записях с участием директоров
25/03/2017 15:42
Неправильное использование административного ресурса во время выборов – недопустимое явление и законодательно запрещается гражданским служащим. Об этом заявил сегодня в беседе с журналистами министр-руководитель аппарата правительства Армении, председатель Совета Республиканской партии Армении (РПА) Давид Арутюнян.
Вместе с тем, по его словам, правила этики не позволяют негосударственным служащим использовать административный ресурс во время выборов.
«В данном случае речь идет не о государственных служащих, а о директорах образовательных учреждений. Но дать общую оценку я не могу, поскольку все это должно быть детально изучено. Самое опасное, когда создается иллюзия, так сказать, широкомасштабных определенных нарушений, в то время как в действительности нужно провести очень детальное изучение», - заявил Давид Арутюнян о распространенных в прессе записях с участием директоров более 100 школ и детских садов.
По его словам, он смог вчера изучить несколько записей и заметил в одной из них определенные проблемы.
«Я увидел проблему в одной, а в двух других проблем не было. Это не значит, что сейчас могу утверждать, что в записи, в которой я увидел проблему, есть явное избирательное нарушение или нарушение правил этики. Хочу заверить, что я собираюсь лично изучить эти случаи», - сказал Арутюнян.
На вопрос, видите ли вы в данный момент какие-либо основания для признания недействительной регистрации Республиканской партии на выборах в парламент, министр-руководитель аппарата правительства ответил, что оснований для признания регистрации партии недействительной абсолютно нет.
Отметим, общественная организация «Объединение осведомленных граждан» опубликовала список директоров общеобразовательных школ и детских садов, а также записи бесед с ними, в которых директоры говорят о том, что составили специальные списки избирателей для правящей Республиканской партии Армении. Альянс «Оганян – Раффи – Осканян» заявил, что намерен обратиться в Центральную избирательную комиссию Армении для признания регистрации РПА недействительной.