Կանադայում նախատեսում են մինչև 2018-ի հուլիս օրինականացնել մարիխուանայի օգտագործումը
Կանադայում մարիխուանայի օրինականացման մասին օրինագիծը կներկայացվի երկու շաբաթից, իշխանությունները մտադիր են թույլ տալ դրա օգտագործումը մինչև 2018թ. հուլիսի 1-ը: Այս մասին հայտնում է «Известия»-ն՝ հղում անելով CBC News-ին:
Մանրամասվում է, որ նահանգները կստանան մարիխուանայի գինը որոշելու իրավունք, ինչպես նաև կսահմանեն դրա տարածման և վաճառքի կարգը: Կանադացիները, ովքեր կցանկանան մարիխուանա աճեցնել իրենց հողատարածքներում, կարող են ունենալ 4-ից ոչ ավելի բույս:
Երկրի վարչապետ Ջասթին Տրյուդոն իր նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ խոստացել էր օրինականացնել մարիխուանայի կիրառումը: 2001 թվականից Կանադայում գործում է մարիխուանան բժշկական նպատակներով ծխել թույլտվություն:

Власти Канады планируют легализовать марихуану к июлю 2018 года
Законопроект о легализации марихуаны в Канаде будет представлен через две недели, власти намерены разрешить ее употребление к 1 июля 2018 года. Об этом сообщает «Известия» со ссылкой на  CBC News.
Уточняется, что провинции получат право определять цену марихуаны, а также устанавливать порядок ее распространения и продажи. Канадцы, которые заходят выращивать марихуану на своем участке, смогут иметь не более четырех растений.
Легализовать марихуану во время своей предвыборной кампании обещал премьер-министр страны Джастин Трюдо. В 2001 году в стране было разрешено курение марихуаны в медицинских целях.