Հարավային Կորեայի դատախազությունը պահանջում է նախկին նախագահ Պակ Կըն Հեի ձերբակալությունը
Հարավային Կորեայի դատախազությունը որոշել է պահանջել նախկին նախագահ Պակ Կըն Հեի ձերբակալությունը։ Նրան մեղադրում են կոռուպցիոն սկանդալին մասնակցության համար, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
«Մեղադրյալը չարաշահել է իր հսկայական իշխանությունն ու նախագահի կարգավիճակը՝ ընկերություններից կաշառք ստանալու և կորպորատիվ կառավարման նրանց իրավունքները ոտնահարելու  համար», - ասվում է դատախազության հայտարարությունում։
Մեղադրող կողմը նաև նշում է, որ Պակ Կըն Հեի պատճառով «պետական գործերի մասին կարևոր գաղտնի տեղեկության» արտահոսք է եղել։
«Դա լուրջ հարցեր է առաջացնում», - նշվում է փաստաթղթում։
Դատախազներն ընդգծում են, որ մեծ քանակությամբ ապացույցներ են հավաքել, սակայն մեղադրյալը հերքում է իր մեղքը։

Прокуратура Южной Кореи требует ареста экс-президента Пак Кын Хе
Прокуратура Южной Кореи решила добиваться ареста бывшего президента Пак Кын Хе. Ее обвиняют в причастности к коррупционному скандалу, передает русская служба BBC.
«Обвиняемая злоупотребляла своей огромной властью и статусом президента, чтобы получать взятки от компаний и ущемлять их права на свободу корпоративного управления», - говорится в заявлении прокуратуры.
Сторона обвинения также отмечает что Пак Кын Хе допустила утечку «важной конфиденциальной информации о государственных делах».
«Это вызывает серьезные вопросы», - отмечается в документе.
Прокуроры подчеркивают, что собрали большое количество доказательств, но обвиняемая отрицает большинства обвинений. Они утверждают, что есть риск уничтожения улик в будущем.