Ճապոնիայում առնվազն ութ դպրոցական է զոհվել ձնահյուսի հետևանքով, ևս 37-ը տուժել են
Առնվազն ութ դպրոցական է զոհվել Ճապոնիայի Նասու քաղաքի (Տոտիգիի պրեֆեկտուրա) շրջանում լեռնադահուկային առողջարանում տեղի ունեցած ձնահյուսի հետևանքով: Այս մասին հայտնել է տեղի հրշեջ վարչությունը, որը կատարում է նաև փրկարական ծառայության գործառույթները, փոխանցում է ТАСС-ը:
Նշվում է, որ նրանք բոլորը գտնվում են «սրտի և թոքերի կանգի վիճակում», ինչպես Ճապոնիայում անվանում են կլինիկական մահը, որն ախտորոշել կարող են սոսկ բժիշկները, այլ ոչ թե փրկարարները: Բացի դրանից, հրշեջ վարչության տվյալով՝ ևս 37 մարդ տուժել է, նրանցից երկուսը հոսպիտալացված է ծանր վնասվածքներով: Ինչպես մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Յոսիհիդե Սուգան, Տոտիգիում տեղի ունեցած պատահարի պատճառով երկրի կառավարությանը կից ստեղծվել է արտակարգ շտաբ, որը կհամակարգի որոնողական աշխատանքները: Նաև նշվում է, որ պրեֆեկտուրայի իշխանությունները պահանջել են գործողությանը ներգրավել Ճապոնիայի Ինքնապաշտպանության ուժերի ստորաբաժանումները:
Ընդամենը ձնահյուսի պահին լանջին եղել է 63 մարդ: Խմբի մեջ էին մտնում Տոտիգիի յոթ տարբեր դպրոցների ավագ դասարանների աշակերտներ: Նրանք բոլորը պարապում էին ժայռամագլցման սեկցիանրում և հրահանգիչների ուղեկցությամբ մասնակցում էին լեռ բարձրանալու գործնական պարապմունքներին:

Число жертв схода снежной лавины в Японии возросло до 8, еще 37 пострадали
По меньшей мере восемь школьников погибли в результате схода снежной лавины на горнолыжном курорте в районе японского города Насу (префектура Тотиги). Об этом сообщило местное пожарное управление, выполняющее также функции спасательной службы, передает ТАСС.
Отмечается, что все они находятся в «состоянии остановки сердца и легких», как в Японии называют клиническую смерть, диагностировать которую могут только врачи, а не спасатели.
Кроме того, по данным пожарного управления, еще 37 человек пострадали, двое из них госпитализированы с тяжелыми травмами. Как заявил на пресс-конференции генеральный секретарь кабинета министров Японии Ёсихидэ Суга, в связи с происшествием в Тотиги при правительстве страны создан экстренный штаб, который будет координировать поисковые работы. Также сообщается, что власти префектуры направили запрос на привлечение подразделений Сил самообороны Японии к участию в операции. Всего на склоне в момент схода лавины находились 63 человека. В группу входили учащиеся старших классов из семи разных школ Тотиги. Все они занимались в секциях скалолазания и в сопровождении инструкторов практиковали восхождение на гору.