Պակիստանն Աֆղանստանի հետ սահմանին սկսել է արգելապատնեշի կառուցում
Պակիստանն սկսել է արգելապատնեշի կառուցում՝ Աֆղանստանի հետ սահմանի առանձին հատվածներում, հայտնում է РИА Новости-ն:
Պակիստանն անցյալում բազմիցս հայտարարել է սահմանին արգելափակոցներ կառուցելու մտադրության մասին, բայց ամեն անգամ այն չի իրագործվել: Սակայն փետրվարին Պակիստանի բանակն ահաբեկչական գործողություններից մեկից հետո հայտարարել է, որ փետրվարի գրոհները կատարվել են Աֆղանստանի տարածքում թաքնված ահաբեկիչների ցուցումով: Դրա հետևանքով այդ երկրի հետ սահմանը փետրվարի 17-ից մինչև մարտի 20-ը փակ է մնացել Պակիստանի տարածք զինյալների ներթափանցման դեմ պայքարի շրջանակներում:
«Շտաբի պետը (գեներալ Քամար Ջավիդ Բաջվան) հայտարարել է, որ պակիստանա-աֆղանական սահմանին արգելափակոցների կառուցումն սկսվել է, և որ Բաջաուրի և Մոհմանդի սահմանային շրջաններն առաջնայինն են անվտանգության մեծ սպառնալիքի պատճառով», - հայտնել են բանակի մամուլի ծառայությունում:

Пакистан начал строить заграждения на границе с Афганистаном
Пакистан начал строительство заграждений на отдельных участках границы с Афганистаном, сообщает РИА Новости.
Пакистан и в прошлом неоднократно заявлял о намерении построить заграждения на границе, но замысел каждый раз не реализовывался. Однако в феврале армия Пакистана после одного из терактов заявила, что февральские атаки были совершены по указанию террористов, укрывающихся на территории Афганистана.
В результате граница с этой страной оставалась закрытой с 17 февраля по 20 марта в рамках борьбы с проникновением боевиков на территорию Пакистана.
«Начальник штаба (генерал Камар Джавид Баджва) заявил, что строительство заграждений на пакистано-афганской границе началось и что пограничные районы Баджаур и Мохманд являются приоритетными из-за высокой угрозы безопасности», — сообщили в пресс-службе армии.