Սիրիայի ընդդիմադիր ուժերն օդանավակայան են գրավել Ռաքքայի մատույցներում
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին ընդդիմադիր միավորված «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերը» (SDF), որոնք գործում են ԱՄՆ աջակցությամբ, կարևոր հաղթանակ են տարել, հայտնում է Deutsche Welle-ը:
Սիրիայում «Իսլամական պետության» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) վերջին խոշոր հենակետը համարվող Ռաքքայի ուղղությամբ հարձակման արդյունքում «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերը» (SDF) գրավել են ռազմական Տաբկա օդանավակայանը, որը 2014-ից ի վեր ջիհադականների ձեռքում էր: Այդ մասին հայտնել է SDF ներկայացուցիչը: Նա նաև պատմել է, որ այժմ օդանավակայանի տարածքում ականազերծում է իրականացվում: Օդանավակայանը գտնվում է Ռաքքայից դեպի 50 կմ հեռավորության վրա:
Տաբկա օդանավակայանում ռազմական գործողության հաջողությունը թույլ է տվել SDF-ին, որի կազմում են քրդական և արաբական ջոկատներ, կտրել Ռաքքայից տանող ուղիներն արևմտյան ուղղությամբ:

Сирийские оппозиционные силы отбили у ИГ аэродром под Раккой
Оппозиционное президенту Сирии Башару Асаду объединение «Силы демократической Сирии» (SDF), действующее при поддержке США, одержало важную победу, передает Deutsche Welle.
При наступлении на последний крупный оплот террористической группировки «Исламское государство» (запрещенное в России) в Сирии - город Ракка -бойцы SDF сумели занять военный аэродром Табка, который с 2014 года находился под контролем джихадистов. Об этом сообщил 26 марта представитель SDF. Он также рассказал, что сейчас на территории аэродрома проводится разминирование. Аэродром находится в 50 километрах к западу от Ракки.
Успех во время военной операции на аэродроме Табка позволил SDF, в которое входят курдские и арабские отряды, отсечь пути сообщения из Ракки в западном направлении.