ВЦИОМ. 72%-ը դրական է գնահատում Կարեն Կարապետյանի ձևավորած կառավարությունը
Հանրային կարծիքի ուսումնասիրության Համառուսաստանյան Կենտրոնի (ВЦИОМ) հարցումները ցույց են տվել, որ թեև բնակչության մեծամասնությունը դժգոհ է երկրում ստեղծված իրավիճակից և տնտեսական զարգացման տեմպերից, սակայն հարցվողների մեծամասնությունը՝ 72%-ը, դրական են գնահատել Կարեն Կարապետյանի ձևավորած կառավարությունը, այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց կենտրոնի տնօրեն Վալերի Ֆյոդորովը՝ ամփոփելով ընտրություններին ընդառաջ կենտրոնի անցկացրած երկրորդ հարցման արդյունքները:
Նրա խոսքով՝ Կարեն Կարապետյանի դրական իմիջը ամենաշատն է ազդում ՀՀԿ-ի վարկանիշի բարձրացման վրա՝ հանդիսանալով վարկանիշային թեկնածուներից հետո երկրորդ գործոնը։
Ֆյոդորովը նշեց, որ քարոզարշավի ընթացքում Կարեն Կարապետյանի և Գագիկ Ծառուկյանի վարկանիշները գրեթե հավասարվել են: Հարցման արդյունքները ցույց են տվել, որ Կարեն Կարապետյանին աջակցություն է ցուցաբերում հարցվածների 84%-ը, Տարոն Մարգարյանին՝ 57%-ը, Վիգեն Սարգսյանին 39%-ը, Իսկ Գագիկ Ծառուկյանը վայելում է 87%-ի աջակցությունը, «Ելք» դաշինքից հանրության վստահությունն է վայելում Նիկոլ Փաշինյանը՝ 59%-ով:
Ֆյոդորովն ընդգծեց, որ «Ծառուկյան» դաշինքը ներկայացնող Իշխան Զաքարյանի նկատմամբ հասարակության վստահությունը մեծ չէ. նրան վստահում է 10%-ը:
Բացասական ցուցանիշներ ունի նաև «Ելք» դաշինքնի առաջին եռյակը եզրափակող Արամ Սարգսյանը, ում չի վստահում հարցվածների 43 տոկոսը:
«Ազատ դեմոկրատների» առաջնորդ Խաչատուր Քոքոբելյանին վստահում է 18 տոկոսը, մինչդեռ կուսակցության ներկայացուցիչ Անահիտ Բախշյանին աջակցություն է հայտնել հարցվածների 51 տոկոսը: Մնացած քաղաքական ուժերի առաջնորդները ևս չեն վայելում հասարակության վստահությունը:
Կազմակերպության անցկացրած հարցումները ցույց են տվել, որ ընտրողների մեծամասնությունը՝ 79%-ը, ուղղորդվելու է թեկնածուի անձով, այլ ոչ թե նրա՝ այս կամ այն կուսակցությանը հարելու հանգամանքով:
«Իդեալական թեկնածուն բանակցելու ունակությամբ երիտասարդ ռեֆորմատորն է, ինչպիսին հարցվողները ամենից շատ տեսնում են գործող վարչապետ Կ.Կարապետյանին», - հավելեց Ֆյոդորովը:

ВЦИОМ: 72% положительно оценивают деятельность правительства Карена Карапетяна
Всероссийский центр изучения общественного мнения (ВЦИОМ) представил данные опроса жителей Армении, согласно которым, несмотря на то, что большая часть населения не  недовольна ситуацией в стране, тем не менее, 72% положительно оценивают деятельность правительства Карена Карапетяна. Об этом заявил сегодня журналистам генеральный директор ВЦИОМ Валерий Федоров, представляя результаты проведенного соцопроса.
По его словам, положительный имидж Карена Карапетяна оказывает сильное влияние на рост рейтинга Республиканской партии.
Федоров отметил, что в ходе предвыборной кампании рейтинги Гагика Царукяна и Карена Карапетяна почти сравнялись. Согласно результатам соцопроса, 84% респондентов поддерживают Карена Карапетяна, 57% – Тарона Маргаряна, 39% – Вигена Саркисяна. Гагик Царукян пользуется поддержкой 87% опрошенных, из блока «Елк» доверием пользуется Никол Пашинян  (59%).
Лидеру партии «Свободные демократы» Хачатуру Кокобеляну доверяют 18% респондентов, при этом члена этой партии Анаит Бахшян поддерживает 51% опрошенных. Лидеры остальных политических сил также не пользуются доверием общества.
Опросы ВЦИОМ показывают, что большинство избирателей будут ориентироваться на личность кандидата (79%), а не его принадлежность к партийной структуре.
«Идеальный кандидат для большинства – это молодой реформатор с опытом и умением договариваться, эти качества респонденты видят больше всего в действующем премьер-министре Карене Карапетяне», - отметил Фролов.