Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների մասին որոշումն ընդունել է Օբամայի վարչակազմը. Պետդեպ
Ռուսական ձեռնարկությունների դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելու որոշումն ընդունվել է ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի նախագահության վերջին օրերին։ Այս մասին РИА Новости-ին հայտնել է Պետդեպի ներկայացուցիչը։
«Այդ անձանց և ընկերությունների խմբի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու որոշումն ընդունվել է Պետդեպի կողմից 2017 թվականի հունվարի 17-ին… և այնուհետև ուսումնասիրվել նոր վարչակազմի կողմից Կոնգրես փոխանցումից առաջ», - ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Դոնալդ Թրամփը նախագահի լիազորությունները ստանձնել է հունվարի 20-ին։
ԱՄՆ-ը մարտի 21-ին պատժամիջոցներ է սահմանել ռուսական 8 ընկերությունների դեմ՝ կապված զանգվածային ոչնչացման զենքի չտարածման մասին ամերկյան օրենքի հետ, որը վերաբերում է Սիրիային, Իրանին և Հյուսիսային Կորեան։ Պատժամիջոցների նոր ցուցակում է հայտնվել նաև «Ռոսօբորոնէքսպորտը»։ ՌԴ ԱԳՆ-ում հայտարարել են, որ նոր պատժամիջոցները չեն համապատասխանում ԱՄՆ-ի հայտարարություններին՝ ահաբեկչության դեմ պայքարի առաջնահերթության մասին, և խարխլում են ԻՊ-ի (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) ջախջախման հարցում փոխգործակցության հեռանկարները։

Решение о санкциях против РФ принимала администрация Обамы, заявил Госдеп
Решение ввести новые санкции в отношении российских предприятий было принято в последние дни президентства бывшего главы США Барака Обамы, заявил РИА Новости представитель Госдепа.
«Решение наложить санкции на эту группу лиц и компаний было принято госдепартаментом 17 января 2017 года…. и затем изучено новой администрацией перед передачей в конгресс», — сказал собеседник агентства.
Дональд Трамп вступил в должность президента 20 января.
США 21 марта вели санкции против восьми компаний из России в связи с американским законом о нераспространении оружия массового поражения, касающимся Сирии, Ирана и КНДР. В новом списке среди прочих оказался «Рособоронэкспорт». В чем именно обвиняют российские компании, в Госдепе не указали. В «Рособоронэкспорте», комментируя это решение, отметили, что корпорация давно живет в режиме санкций, которые стали импульсом к развитию технологий и выходу на новые рынки. В МИД России заявили, что новые ограничения не стыкуются с заявлениями Вашингтона о приоритетности борьбы с терроризмом и подрывают перспективы взаимодействия по разгрому ИГ (запрещенное в России).