Սամվել Բաբայանի հետ կալանավորված Սանասար Գաբրիելյանի մեղադրանքը հերքող ապացույցներ կան
Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանի հետ «Իգլա»-ի գործով կալանավորվածներից մեկը նրա մարտական ընկերն է՝ Սանասար Գաբրիելյանը, որը նույնպես չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը: Այդ մասին Aysor.am-ին տեղեկացրեց Գաբրիելյանի փաստաբան Կարեն Աղաջանյանը:
Փաստաբանը տեղեկացրեց, որ ինքը մարտի 27-ին բողոքարկել է Գաբրիելյանին կալանավորելու մասին Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը՝ նրան երկու ամսով կալանավորելու մասին:
«Իմ պաշտպանյալը երբեք չի ընդունել իրեն առաջադրված մեղադրանքը: Մեր կարծիքով, չպատճառաբանված մեղադրանք է: Մեծ պատրաստակամությամբ, մեծ հաճույքով կարող եմ իմ պաշտպանյալի մեղադրանքը հերքող ապացույցներ ներկայացնել, բայց քանի որ զգուշացված եմ նախաքննական գաղտնիք չհրապարակելու համար, այդ պատճառով չեմ կարող մանրամասներ հայտնել», - ասաց փաստաբանը՝ պնդելով, որ առաջադրված մեղադրանքի հետ իր պաշտպանյալը կապ չունի:
Ներկայացնելով իր պաշտպանյալին՝ Աղաջանյանն ասաց, որ նա Արցախյան ազատամարտի մասնակից է, բայց քաղաքական դեմք չի, ապրել, գործունեություն է ծավալել Ռուսաստանում, այնտեղ փայտամշակման ձեռնարկություն ունի և նույնիսկ ֆինանսական միջոցներով օգնել է Հայաստանին:
«Հայրենասեր անձնավորություն է, քաղաքականության հետ երբեք կապ չի ունեցել: Մասնակցել է նաև ապրիլյան պատերազմին: Գիտեմ, որ Բաբայանի հետ ծանոթներ են, բայց ինչ աստիճանի մտերմություն է իրենց միջև, տեղյակ չեմ», - ասաց փաստաբանը:
«Իգլա»-ի գործով կալանավորված երրորդ անձին Աղաջանյանն ասաց՝ չի ճանաչում: Բայց իր տեղեկություններով, կալանավորված երրորդ անձը նույնիսկ փաստաբան չունի:
Կարեն Աղաջանյանը նաև ասաց, որ այս քրեական գործով նույնիսկ վարկած չկա, որ ծրագրվել է նախագահի ուղղաթիռը խոցել. «Ինձ զարմացնում է այն, թե որտեղից են վերսիաներ հայտնվում նախագահի ուղղաթիռը խոցելու հետ: Քրեական գործում նման վերսիա չի էլ քննարկվում: Չեմ կարողանում պատկերացնել, թե որտեղից է նման ինֆորմացիա տարածվում»:
Նշենք, որ Գաբրիելյանին առաջադրվել են նույն մեղադրանքները, ինչ Սամվել Բաբայանին՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրիք 235 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ «Նախնական համաձայնությամբ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը» և 235.1. հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով՝ «Նախնական համաձայնությամբ Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային սահմանով կամ Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանով խիստ ներգործող, թունավոր, պայթուցիկ, ռադիոակտիվ նյութերի, ճառագայթման աղբյուրների, միջուկային նյութերի, հրազենի կամ նրա բաղկացուցիչ մասերի, ռազմավարական տեսակետից կարևոր հումքային ապրանքների կամ մշակութային արժեքների մաքսանենգությունը»:
Այս մեղադրանքով պատիժը քրեական օրենսգրքով սահմանվում է ազատազրկում երկուսից վեց տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ:

Адвокат: Есть доказательства, опровергающие обвинения Санасара Габриеляна, арестованного вместе с Самвелом Бабаяном
28/03/2017 17:15
Один из арестованных вместе с бывшим командующим Армией обороны Арцаха Самвелом Бабаяном по делу о незаконном обороте составных частей ПЗРК «Игла» – его боевой товарищ Санасар Габриелян, который также не принимает выдвинутые ему обвинения. Об этом сообщил адвокат Санасара Габриеляна – Карен Агаджанян.
Адвокат отметил, что 27 марта он обжаловал решение суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш об избрании в качестве меры пресечения в отношении его подзащитного ареста сроком на 2 месяца.
«Мой подзащитный никогда не принимал выдвинутые ему обвинения. По нашему мнению, обвинение не мотивировано. Я с большой готовностью, с большим удовольствием могу представить доказательства, опровергающие обвинение моего подзащитного, однако поскольку предупрежден о неразглашении тайны предварительного следствия, не могу сообщить подробности», - заявил адвокат, утверждая, что его подзащитный не связан с предъявленным ему обвинением.
Представляя своего подзащитного, Карен Агаджанян отметил, что он участник карабахской войны, но не является политическим деятелем, жил и работал в России, имеет там предприятие по переработке древесины и оказывал Армении финансовую помощь.
«Он патриот, никогда не был связан с политикой. Участвовал также в апрельской войне. Знаю, что он знаком с Бабаяном, но насколько близки их отношения, не могу сказать», - отметил адвокат.
Адвокат заявил, что не знает второго арестованного в рамках дела о незаконном обороте составных частей ПЗРК «Игла». однако, по его сведениям, у этого человека нет даже адвоката.
Карен Агаджанян также сообщил, что по этому уголовному делу нет даже версии о том, что планировалось поразить вертолет президента. «Меня удивляет, откуда появляются версии о поражении вертолета президента? В уголовном деле такая версия даже не обсуждается. Не могу представить, откуда распространяется подобная информация».
Отметим, что Габриеляну предъявлены те же обвинения, что и Самвелу Бабаяну: части 2 статьи 235 (Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств по предварительному сговору) и пункту 1 части 2 статьи 235.1 (Контрабанда через таможенную границу Евразийского экономического союза или государственную границу Республики Армения сильнодействующих, ядовитых, отравляющих, взрывчатых, радиоактивных веществ, радиационных источников, ядерных материалов, огнестрельного оружия, его составных частей, стратегически важных сырьевых товаров или культурных ценностей по предварительному сговору) Уголовного кодекса РА.