Տարածաշրջան այցից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ
ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքից Aysor.am-ը տեղեկանում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Սթեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ), ինչպես նաև ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը մարտի 11-ին եղել են Բաքվում, իսկ մարտի 27-ին՝ Երևանում, այնուհետև՝ Լեռնային Ղարաբաղում:
Ըստ հայտարարության, համանախագահների՝ տարածաշրջան կատարած այցի նպատակն է ընդհանուր պատկերացում ունենալ շփման գծի ու հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող քաղաքական, ռազմական իրավիճակի վերաբերյալ, քննարկել 2016-ին Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպումների ժամանակ կողմերի միջև ունեցած պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը:
Համանախագահների հայտարարության մեջ նշվում է, որ նրանք հանդիպել են Հայաստանի, Ադրբեջանի նախագահների, արտգործնախարարների, ինչպես նաև Արցախի իշխանությունների հետ: Նաև այցելել են Լեռնային Ղարաբաղ:
Իշխանությունների հետ հանդիպումների ժամանակ համանախագահները արտահայտել են իրենց խորին մտահոգությունները շփման գծում վերջին իրադարձությունների կապակցությամբ՝ կողմերին կոչ անելով իրենց ելույթներում և գործողություններում զսպվածություն ցուցաբերել:
Համանախագահներն առաջարկել են, որ հատկապես Նովրուզի ու Զատիկի տոներին կողմերը խուսափեն էսկալացաիայից:
Նրանք հայտնել են նաև, որ պատրաստ են շարունակել բանակցային գործընթացը՝ մինչև հիմնախնդրին խաղաղ ու քաղաքական լուծում կգտնվի:
Երկու երկրների իշխանությունների հետ հանդիպումներում, ըստ հայտարարության, համանախագահները ընդգծել են դեսպան Կասպշիկի առաքելությանն աջակցությունն ու դրա սկզբունքային նշանակությունը: Համանախագահները նաև պնդել են, որ զինադադարի նկատմամբ հարգանքը կարևոր է հետագա բանակցություններում կառուցողական ու փոխվստահության մթնոլորտ ձևավորելու համար:

Сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с заявлением по итогам визита в регион
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Ричард Хогланд (США) и Стефан Висконти (Франция), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик выступили с заявлением по итогам визитов в Баку (11 марта), Ереван (27 марта) и Нагорный Карабах (28 марта).
Согласно заявлению, опубликованному на сайте ОБСЕ, цель визита сопредседателей в регион – составить самое подробное представление о политической, военной ситуации на линии соприкосновения и армяно-азербайджанской границе, обсудить ход выполнения договоренностей, достигнутых на состоявшихся в 2016 году саммитах в Вене и Санкт-Петербурге, рассмотреть дальнейшие шаги в направлении урегулирования.
Отмечается, что сопредседатели встретились с президентами и министрами иностранных дел Азербайджана и Армении, также с властями Арцаха. Они также посетили территории вокруг Нагорного Карабаха.
«В ходе переговоров сопредседатели вновь выразили свою глубокую обеспокоенность по поводу недавних инцидентов на линии соприкосновения, призвав стороны проявлять сдержанность в своей риторике и в своих действиях. Президенты изложили свои позиции по предложениям сопредседателей касательно укрепления режима прекращения огня и исключения дальнейшей эскалации, особенно в свете праздников Новруза и Пасхи. Они выразили свою приверженность продолжению переговорного процесса с целью достижения  политического решения.
В ходе переговоров сопредседатели подчеркнули важность продолжения поддержки и расширения миссии личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анжея Каспршика. Сопредседатели также выразили убежденность в том, что соблюдение соглашения о прекращении огня имеет первостепенное значение для создания атмосферы доверия и конструктивизма в дальнейших переговорах», - говорится в заявлении.
Отмечается также, что сопредседатели в скором времени отправятся в Вену, чтобы встретиться с членами Минской группы ОБСЕ.