ԵՄ պատվիրակությունը հորդորում է ընտրություններին մասնակցող ուժերին հավատարիմ լինել ՀՀ ընտրական օրենսդրության տառին ու ոգուն
29/03/2017 15:20
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Եվրոպական միությունը, Միացյալ Նահանգները, Գերմանիան և Մեծ Բրիտանիան ընտրական գործընթացների հետ կապված Հայաստանին նշանակալի ֆինանսական ու տեխնիկական օժանդակություն են ապահովել, այդ թվում՝ սարքավորումներ, որոնք կօգնեն  ազատ ու արդարացի խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանն ապրիլի 2-ին:
Եվրոպական միության պատվիրակությունը Հայաստանում այսօր հայտարարություն է տարածել, որում նշված է. «Մենք գոհ ենք կիրակի օրը կայանալիք ընտրությունների համար նախատեսված ընտրողների նույնականացման սարքավորումների վերջին փորձարկումների արդյունքներից: Ուզում ենք գովեստով նշել Հայաստանի ընտրական գործընթացներին աջակցելու այս ծրագրի շրջանակում Հայաստանի կառավարության հանձնառու աշխատանքը և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից դրա արդյունավետ իրականացումը՝ խիստ սեղմ ժամկետներում:
Մենք խորապես հավատացած ենք, որ այս քայլերը կնվազեցնեն քվեարկության օրը կեղծիքներ թույլ տալու հավանականությունը և կսահմանափակեն ընտրական գործընթացներին միտված միջամտությունները տեղամասերում: Մենք հստակ փաստում ենք, որ քվեարկությունը լինելու է փակ և որ տեղամասերում տեղակայված նույնականացման սարքավորումներն ու տեսախցիկները նախատեսված չեն արձանագրելու ընտրողի քվեն: Մենք ողջունում ու պաշտպանում ենք վստահելի տեղական ու միջազգային դիտորդական նախաձեռնությունները, որոնց միջոցով Հայաստանի գրեթե բոլոր 2009 տեղամասերում կապահովվի դիտորդական ներկայություն՝ նպատակ ունենալով ապահովել ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ հավասարակշռված և օբյեկտիվ վերլուծություններ:
Հարկ է նշել, որ ապրիլի 2-ի ընտրությունների վերաբերյալ մեր գնահատականը չի սահմանափակվելու միայն քվեարկության օրն իրականացված ընտրական ընթացակարգերի դիտարկմամբ: Մենք տեղյակ ենք և մեզ մտահոգում են ընտրողների ահաբեկման, քվեներ գնելու փորձերի ու որոշ մրցակցող ուժերի օգնելու նպատակով վարչական ռեսուրսի համակարգային կիրառման մասին պնդումները: Մենք շարունակում ենք հորդորել ընտրություններին մասնակից բոլոր կողմերին հավատարիմ լինել Հայաստանի ընտրական օրենսդրության տառին ու ոգուն և կոչ ենք անում համապատասխան իրավապահ կառույցներին ու ընտրական կառույցներին անկողմնակալ ու համոզիչ կերպով իրականացնել գործող օրենքները:
Հուսով ենք, որ ընտրությունների անմիջական արդյունքները ճանապարհ կհարթեն դեպի բարեկեցություն, խաղաղություն և առաջընթաց: Հայաստանի ժողովուրդն արժանի է դրան»:

Призываем участников выборов сохранять приверженность избирательному законодательству – заявление
Пресс-служба посольства США в Армении представляет совместное заявление ЕС, Соединенных Штатов, Германии и Великобритании – касательно предстоящих 2 апреля в Армении выборов в Национальное Собрание.
«В течение последнего года ЕС, США, Германия и Великобритания в связи с электоральными процессами обеспечили Армению весомой финансовой и технической поддержкой, в том числе устройствами, которые помогут проведению 2 апреля свободных и справедливых выборов. Мы довольны результатами последнего опробования устройств идентификации избирателей на предстоящих в воскресенье выборах.
Хотим похвалить в рамках этой программы содействия электоральным процессами в Армении приверженную работу правительства РА и реализацию ПРООН данной программы – в крайне сжатые сроки. Мы глубоко убеждены, что данные шаги сократят возможности фальсификаций в день голосования, ограничат умышленное вмешательство в электоральные процессы на избирательных участках.
Мы четко констатируем, что голосование будет закрытым и размещенные на избирательных участках устройства идентификации и видеокамеры не предусмотрены для фиксирования голосования избирателя. Мы приветствуем и поддерживаем работу доверенных местных и международных наблюдательских миссий, благодаря которым практически на всех 2009 избирательных участках Армении будет обеспечено присутствие наблюдателей – с целью обеспечения сбалансированного и объективного анализа касательно проведения выборов.
Следует отметить, что наша оценка касательно выборов 2 апреля не будет ограничиваться лишь мониторингом избирательных процедур в день голосования. Мы в курсе и обеспокоены сообщениями о попытках запугивания избирателей, покупке голосов и использовании административного ресурса с целью оказания помощи некоторым конкурирующим силам. Мы продолжаем призывать всех участников выборов сохранять приверженность букве и духу избирательного законодательства РА, призываем соответствующие правоохранительные и избирательные структуры беспристрастно и убедительно реализовать действующие законы.
Надеемся, что непосредственные результаты выборов наладят путь к благополучию, миру и прогрессу. Народ Армении достоин этого», – говорится в заявлении.