Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի հրամանատարն ավելի շատ զորք է խնդրել՝ Ռուսաստանին զսպելու համար
Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի հրամանատար, ամերիկացի գեներալ Քյորթիս Սկապարոտին հայտարարել է, որ իրեն հարկավոր է ավելի շատ զորք և ժամանակակից զենք՝ Ուկրաինան իր նորագույն սպառազինությոնների համար որպես փորձադաշտ օգտագործող «ավելի ու ավելի ռազմատենչ Ռուսաստանին» հակազդելու համար, հայտնում է Lenta.ru-ն` հղում անելով The Washington Examiner-ին:
Գեներալը հայտարարել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հանձնաժողովին, որ ամերիկացի զինվորականները լավագույնն են աշխարհում և կարող են զսպել Ռուսաստանին: «Մեզ հարկավոր է ավելի հզոր ուժ… օրինակ՝ զրահատանկային դիվիզիա», -  հավելել է նա:
«Այսօր մենք ունենք Եվրոպայում տեղակայված ընդամենը մոտ 60 հազար զինծառայող, և դա ուժ է, որը թույլ է տալիս մեզ զսպել», - նշել է գեներալը:
Սկապարոտին հայտարարել է նաև, որ ՌԴ-ն օգտագործում է Սիրիան և Ուկրաինան իր նոր, կատարելագործված զենքերի համար որպես փորձադաշտ և որ Ուկրաինայում եկել է ժամանակը կառավարական ուժերին ավելի շատ հնարավորություն տալ պայքարելու «Ռուսաստանի կողմից աջակցություն ստացող անջատողականների» դեմ, մասնավորապես՝ մահաբեր զենքի տրամադրման միջոցով:

Командующий НАТО в Европе попросил еще больше войск для сдерживания России
Американский генерал Кертис Скапаротти, занимающий пост командующего НАТО в Европе, заявил, что ему нужно еще больше войск и современного оружия для противодействия «все более воинственной России», которая использует Украину в качестве испытательного полигона для своего новейшего вооружения,  передает Lenta.ru  со ссылкой на The Washington Examiner.
Генерал заявил во вторник, 28 марта, комитету Палаты представителей Конгресса США, что американские военные являются лучшими в мире и способны сейчас сдерживать Россию. «Нам нужна более мощная сила, я думаю, потенциально, в наземном компоненте ... например, бронетанковая дивизия», — добавил он.
«Сегодня всего у нас около 60 тысяч военнослужащих, размещенных в Европе, и это сила, которая позволяет нам осуществлять сдерживание», — уточнил генерал.
Скапарротти заявил, что РФ использует Сирию и Украину в качестве полигона для своего нового, усовершенствованного вооружения, и что на Украине пришло время дать правительственным силам больше возможностей бороться с «поддерживаемыми Россией сепаратистами», а именно — летальное оружие.