Պուտինը նշել է Մերձավոր Արևելքի կայունության պայմանը
Մերձավոր Արևելքի իրադրության երկարաժամկետ կայունացման կարևորագույն պայմանը ձգձգվող պաղեստինյան խնդրի լուծումն է, ասված Է բարձր մակարդակի համարաբական հանդիպման մասնակիցներին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հղած ողջույնի խոսքում, որը հրապարակված է Կրեմլի կայքում:
«Ելնում ենք այն բանից, որ տարածաշրջանային իրադրության երկարաժամկետ կայունացման կարևորագույն պայմանը ձգձգվող պաղեստինյան խնդրի լուծումն է: Այդ առումով խիստ հրատապ է մնում Արաբական պետությունների լիգայի (ԱՊԼ) կողմից հավանության արժանացած Արաբական խաղաղ նախաձեռնությունը, որը լավ նախադրյալներ է ստեղծում պաղեստինա-իսրայելական բանակցությունների գործընթացի առաջ շարժման համար», - նշվում է ՌԴ նախագահի ողջույնի խոսքում:
Պուտինը վստահություն է հայտնել, որ Ռուսաստանի և ԱՊԼ-ի միջև կառուցողական կապերի հետագա ընդլայնումը համապատասխանում է երկրների ժողովուրդների արմատական շահերին, նպաստում է միջազգային կայունության ու անվտանգության ամրապնդմանը:

Путин назвал условие стабильности на Ближнем Востоке
Важнейшим условием долгосрочной стабилизации обстановки на Ближнем Востоке является решение застарелой палестинской проблемы, говорится в приветствии президента России Владимира Путина участникам общеарабской встречи на высшем уровне, опубликованном на сайте Кремля, передает РИА Новости.
«Исходим из того, что важнейшим условием долгосрочной стабилизации региональной обстановки является решение застарелой палестинской проблемы. Весьма актуальной в этом плане остается одобренная ЛАГ Арабская мирная инициатива, которая создаёт хорошие предпосылки для продвижения процесса палестиноизраильских переговоров», — говорится в приветствии президента.
Президент выразил уверенность, что дальнейшее расширение конструктивных связей между Россией и Лигой арабских государств отвечает коренным интересам народов стран, идёт в русле укрепления международной стабильности и безопасности.