Ոչ մի թիզ հող հանձնելու և հիմա խաղաղություն հաստատելու մասին հայտարարությունները արվում են ընտրողներին գրավելու համար. Քաղաքագետ
29/03/2017 16:40
Քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը տարօրինակ է համարում ընտրություններից առաջ այն քաղաքական ուժերի հայտարարությունները, թե «մեր ոգին ամուր է, ոչ մի թիզ հող չենք հանձնի և կճանաչենք Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը»:
«Հասարակության մի լայն զանգված դա շատ բնական է համարում հատկապես ապրիլյան պատերազմից հետո և այդ ազդեցության տակ կարող է քվեարկել այդ ուժի օգտին», - այսօր անվտանգության և արտաքին քաղաքականության թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց Իսկանդարյանը:
Հետևաբար, ըստ քաղաքագետի, նախընտրական քարոզարշավում նման շեշտադրումն արվում է ընտրողներին գրավելու, ընտրող ունենալու համար:
Նշենք, որ իր նախընտրական ծրագրում Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչման, Արցախը Հայաստանի մաս համարելու մասին հայտնել է Հ. Յ. Դաշնակցություն կուսակցությունը:
Ինչ վերաբերում է խաղաղության և հաշտության մասին քարոզին, որն այս նախընտրական արշավում անում էր Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքը, Իսկանդարյանն ասաց, որ, իսկապես, կան մարդիկ, ովքեր հոգնել պատերազմից ու հավելեց.
«Այո, իսկապես, կան մարդիկ, ովքեր հոգնել են ու չեն ցանկանում մարդկային կյանքեր տալ այս լուռ պատերազմում: Մարդիկ ցանկանում են ապրել խաղաղության մեջ, հենց հիմա, բայց նրանց դժվար է բացատրել, որ մենք նորմալ բանակցային գործընկեր չունենք, և դա նրանց առանձնապես հաճելի չի էլ լինի: Ու այդպես կարելի հավաքել 7 տոկոս»:

Искандарян считает странным, когда политические силы до выборов заявляют, что «наш дух силен, ни пяди земли не уступим и признаем независимость Нагорного Карабаха»
29/03/2017 17:37
Политолог Александр Искандарян считает странным, когда политические силы до выборов заявляют, что «наш дух силен, ни пяди земли не уступим и признаем независимость Нагорного Карабаха».
«Какая-то широкая часть общества считает это довольно нормальным, особенно после апрельской войны, и может под этим влиянием проголосовать за эту политическую силу», - заявил сегодня политолог в ходе обсуждения по теме безопасности и внешней политики.
Следовательно, по словам политолога, в предвыборной агитации подобные акценты ставятся для привлечения избирателей.
Отметим, что о признании независимости Нагорного Карабаха, объединении Арцаха с Арменией заявила в своей предвыборной программе АРФД «Дашнакцутюн».
Что касается пропаганды мира и примирения, которой занимается в рамках предвыборной кампании блок «Конгресс – НПА», Александр Искандарян заявил, что есть люди, которые устали от войны, добавив:
«Да, действительно, есть люди, которые устали и не хотят больше человеческих жертв в этой молчаливой войне. Люди хотят жить в мире, прямо сейчас, но им трудно объяснить, что у нас нет нормального переговорного процесса, да им это и не очень приятно слышать. И таким образом можно набрать 7%».