Ընտրակական իրավունքի խախտումների մասին ՄԻՊ աշխատակազմը բողոքներ է ստացել
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ստեղծված աշխատանքային խմբի կողմից մարտի 29-ի դրությամբ մշտադիտարկման սկզբունքով ուսումնասիրվել են ընտրական իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ զանգվածային լրատվության միջոցների 189 հրապարակումներ, տեղեկացնում են ՄԻՊ աշխատակազմից:
33 գրավոր և բանավոր բողոքների, այդ թվում՝ թեժ գծին ստացված հեռախոսազանգերի շրջանակներում սկսվել են քննարկման ընթացակարգեր, կազմակերպվել են քաղաքացիների ընդունելություններ, ինչպես նաև նրանց տրամադրվել է ընտրական իրավունքներին առնչվող հարցերով իրավաբանական խորհրդատվություն:
Ընտրական իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ պարզաբանումներ են պահանջվել իրավասու պետական մարմիններից, իսկ ընտրական իրավունքներին առնչվող և առերևույթ հանցակազմի հատկանիշներ պարունակող դեպքերով  տեղեկությունները ուղարկվել են քրեական հետապնդման մարմիններին՝ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով:

Офис омбудсмена Армении изучает жалобы о нарушениях избирательного права
Рабочая группа, сформированная в офисе Защитника прав человека Армении, по состоянию на 29 марта изучила по принципу мониторинга 189 публикаций в СМИ о предполагаемых нарушениях избирательного права – в преддверии парламентских выборов 2 апреля.
Как сообщают из офиса омбудсмена Армении, на основании 33 письменных и устных жалоб, в том числе и звонков, полученных по «горячей линии», началась процедура обсуждения, был организован прием граждан, были предоставлены юридические консультации по вопросам, связанным с избирательными правами.
Отмечается также, что у компетентных государственных органов были потребованы разъяснения по поводу предполагаемых нарушений избирательных прав, а сведения, содержащие признаки состава преступления, были переданы органам, осуществляющим уголовное преследование, – для принятия мер в предусмотренном законом порядке.