Նախընտրական առաջարկներն ու խոստումները մեծամասամբ կոսմետիկ բնույթ են կրում. Թաթուլ Մանասերյան
Նախընտրական ծրագրերում քաղաքական ուժերի գերակշիռ մեծամասնությունը չի խուսափել պոպուլիստական խոստումներից, այս մասին, ամփոփելով ընտրություններին ընդառաջ տնտեսագետներից կազմված պլատֆորմի քննարկումների արդյունքները, հայտարարեց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը:
«Բազմաթիվ դրույթներ միմիայն քվեներ շահելու համար են օգտագործվում: Քաղաքական ուժերն իրենց բնավ նեղություն չեն տվել փոքր-ինչ հստակություն մտցնել, թե ինչպես են այդ առաջարկի իրագործումը պատկերացնում», - նշեց նա:
Տնտեսագետն ընդգծեց, որ առաջարկներն ու խոստումները մեծ մասամբ կոսմետիկ բնույթ են կրում, որոնք չեն կարող փոխել Հայաստանի տնտեսության իրավիճակը: Բացի այդ էլ, Թ. Մանասերյանը նշեց, որ քաղաքական ուժերում գտնվող տնտեսագետները կամ զլացել են գործնական քայլեր ներկայացնել կամ տուրք են տվել քաղաքական ուժերի ղեկավարների և մակերեսային խոսքերով բավարարվել:
«Գրեթե բոլորի ծրագրերում կոռուպցիայի վերացման մասին է խոսվում, բայց. թե ինչպես այդ աղետի դեմ պայքարել, չենք տեսնում, նույնը վերաբերում է ստվերային տնտեսությանն ու վարկերի մասին եղած դրույթներին», - հավելեց նա:
Խոսելով նախընտրական ծրագրերում փոքր և միջին բիզնեսները հարկերից ազատելու մասին դրույթներից՝ տնտեսագետը նշեց, որ նախ անհրաժեշտ է տարանջատել փոքր և միջին բիզնեսը:
«Պետք չէ խառնել փոքր և միջին բիզնեսը: ՀՀ տնտեսության զարգացումը մեծապես փոքր բիզնեսի կայացմանն է ուղղված: Հարկային արտոնությունների պարագայում բոլորիս մոտ խնդիրներ են առաջանում: Պարզ չէ, թե ինչպես հարկեր չհավաքելով, մենք կարող ենք աշխատավարձեր բարձրացնել», - ասաց բանախոսը:

Татул Манасерян: Большая часть обещаний и предложений имеют косметический характер
Преимущественное большинство политических сил в своих предвыборных программах не избежали популистских обещаний, заявил сегодня экономист Татул Манасерян, обобщая результаты обсуждений в преддверие парламентских выборов в Армении.
«Многочисленные положения используются только для привлечения голосов избирателей. Политические силы не утруждают себя в том, чтобы уточнить, как представляют реализацию этих предложений», - отметил он.
Экономист подчеркнул, что большая часть обещаний и предложений имеют косметический характер и не могут изменить экономическую ситуацию в республике. Кроме того, Татул Манасерян отметил, что экономисты в политических силах или поленились представить действенные шаги, или пошли на поводу у руководителей политических сил и удовлетворились поверхностными высказываниями.
«Практически во всех программах говорится об устранении коррупции, однако мы не видим как бороться против этой катастрофы, то же самое касается теневой экономики и положений о кредитах», - добавил экономист.
Касаясь положений предвыборных программ об освобождении от налогов малого и среднего бизнеса, экономист отметил, что, прежде всего, нужно разграничить малый и средний бизнес.
«Не нужно смешивать малый и средний бизнесы. Развитие экономики направлено по большей части на становление малого бизнеса. В условиях налоговых льгот у всех возникают проблемы. Неясно, как мы можем повысить зарплаты, не собирая налоги», - сказал он.
Татул Манасерян также подчеркнул, что в программах политических сил практически не говорится о развитии науки.