Մոլդովայի խորհրդարանը չի վավերացնի ԵՏՄ-ին անդամակցելու համաձայնագիրը
Մոլդովայի խորհրդարանը չի վավերացնի նույնիսկ դիտորդի կարգավիճակով Եվրասիական տնտեսական միությանը Մոլդովայի անդամակցության մասին Քիշնևի և Մոսկվայի համաձայնագիրը: Այս մասին Մոլդովայի վարչապետ Պավել Ֆիլիպը հայտարարել է Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլտենբերգի հետ հանդիպումից հետո, փոխանցում է Gazeta.ru-ն:
«Մեր երկրի ԱԳՆ-ի և խորհրդարանի դիրքորոշմամբ, եթե այդ փաստաթուղթը նույնիսկ ստորագրվի, ապա այն չի վավերացվի: Նախագահը երկրի սեփականատերը չէ, նա համաձայնագրեր ստորագրելու և կնքելու իրավունք ունի, բայց դրանք պետք է խորհրդարանի կողմից վավերացվեն: Փաստաթղթեր ստորագրելիս նախագահը պետք է ներկայացնի երկրի շահերը, այլ ոչ թե միայն իր կարծիքը», - ասել է Ֆիլիպը:
Ապրիլի սկզբին Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը պետք է ստորագրի դիտորդի կարգավիճակով ԵՏՄ մտնելու համաձայնագիրը:

Парламент Молдовы не станет ратифицировать соглашение о вхождении страны в ЕАЭС
Парламент Молдовы не станет ратифицировать соглашение между Кишиневом и Москвой о вхождение Молдовы в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) даже на правах наблюдателя. Об этом заявил премьер-министр Молдовы Павел Филип после встречи с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом в Брюсселе, передает Gazeta.ru.
«Есть позиция МИД и парламента нашей страны. Она заключается в том, что даже если этот документ и будет подписан, то он не будет ратифицирован. Президент не собственник страны, он имеет право подписывать и заключать соглашения, но оно должно быть ратифицировано парламентом. Подписывая документы, глава государства должен представлять интересы страны. А не только свое мнение», — сказал Филип.
В начале апреля президент Молдовы Игорь Додон должен подписать соглашение о вхождении в ЕАЭС на правах наблюдателя.