Իշխանությունն իր պոլիցայներով ոչնչացրեց ազատ մարդուն. Արամ Մանուկյան
ՀՀ ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Արամ Մանուկյանը ապրիլի 2-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները համարում է աննախադեպ «մասսայական, պետական կազմակերպված հանցագործության բնույթով»:
«Սա իշխանության հաղթանակն էր սեփական ժողովրդի նկատմամբ: Սա մեր երկրի մեծագույն հարստության` ըմբոստ քաղաքացու ոչնչացում էր: Ցանկացած երկրի ամենամեծ հարստությունը մարդն է և նրա ազատությունը, իսկ իշխանությունն իր պոլիցայների միջոցով ամեն ինչ արեց ազատ մարդուն ոչնչացնելու համար: Աղքատությունը, թշվառությունը, արտագաղթը այս իշխանությունների զենքերն են» - խորհրդարանում լրագրողներին ասաց Ա.Մանուկյանը:
Նա ընդգծեց, որ իրենց ուսումնասիրած նյութերի համաձայն`ամեն տեղամասում միջինում ընտրողների 5 տոկոսը օգնության կարիք է ունեցել:
«5 տոկոսը կույր է եղել: Գյուղերում կույրերի քանակը ավելի շատ է, և ակնաբուժարաններ պիտի կառուցեն», - նշեց նա՝ հավելելով, որ միայն Արաբկիրում մոտ 100 հոգի չտեսնելու պատճառով օգնություն է խնդրել, որոնց օգնել է 28 հազար դիտորդ:
«Դրանք բոլորը թաղի խուժաններ են եղել: Փող բաժանողը, տեղամասերում վերահսկողություն իրականցնելու նպատակով, դիտորդ էր աշխատում», - նշեց Արամ Մանուկյանը:
Անդրադառնալով քառօրյաների ձախողմանը՝ Արամ Մանուկյանը նշեց, որ դա իշխանության որոշումն էր` բոյկոտել օրենսդիր մարմնի աշխատանքը:

Власть с помощью своих полицаев уничтожила свободного человека – Арам Манукян
Секретарь парламентской фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Арам Манукян считает состоявшиеся 2 апреля выборы в парламент Армении беспрецедентными по характеру «массового, организованного на уровне государства преступления».
«Это победа власти над собственным народом. Это уничтожение наивысшей ценности нашего государства – непокорного гражданина. В любой стране человек и его свобода являются наивысшей ценностью, а наши власти с помощью своих полицаев сделали все, чтобы уничтожить свободного человека. Бедность, нищета, миграция – оружие этой власти», - заявил Арам Манукян журналистам в парламенте Армении.
Он подчеркнул, что согласно изученным АНК материалам, на каждом участке в среднем 5 процентов избирателей нуждалось в помощи.
«5 процентов избирателей были слепыми. В селах число слепых было больше, нужно построить офтальмологические клиники», - отметил он. Арам Манукян добавил, что только в административном районе Арабкир около 100 человек из-за слепоты попросили о помощи, им помогли 28 тысяч наблюдателей.
«Все эти люди были районными хулиганами. Те, кто раздавал деньги, осуществлял контроль на избирательных участках – работали наблюдателями», - отметил Арам Манукян.
Касаясь того, что четырехдневные заседание парламента Армении не состоялись из-за отсутствия кворума, Арам Манукян отметил, что власти приняли решение бойкотировать работу законодательного органа.