Հայաստանը շրջափակման մեջ պահել փորձողները կունենան զրոյական արդյունք. Վարդան Ոսկանյան
Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու արագ և որակյալ շինարարությունը կարող է Հայաստանին դարձնել Պարսից ծոցը Սև ծովին կապող միջանցքի կարևորագույն օղակը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը:
«Հայաստանը շրջափակման մեջ պահել փորձողները, խոսքը թուրք-ադրբեջանական դաշինքի մասին է, կունենան զրոյական արդյունք, և մեր երկիրը կդառնա Պարսից ծոցը Սև ծովին կապող միջանցքի կարևորագույն օղակ, եթե ոչ՝ ամենակարևորագույնը», - նշեց մասնագետը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ այդ է վկայում օրերս Թբիլիսում Իրանի արտգործնախարար Մուհամադ Ջավադ Զարիֆի արված հայտարարությանը առ այն, որ Իրանը ջանալու է իրականացնել Սև ծով և Պարսից ծոց միջանցքի ծրագիրը՝ նաև շեշտելով այդ ծրագրում Հայաստանի դերակատարությունը:
Aysor.am-ի թղթակցի հարցին՝ ինպե՞ս կմեկնաբանի Վրաստանի էներգետիկայի նախարար, փոխվարչապետ Կախա Քալաձեի հայտարարությունը, որ Վրաստանն անցնելու է ադրբեջանական գազի սպառմանը՝ հրաժարվելով ռուսական գազից, իրանագետը պատասխանեց.
«Գազային ոլորտում Վրաստանը որոշակի քայլեր է իրականացնում դիվերսիֆիկացնելու իր հնարավորությունները: Չեմ կարծում, թե վրացական կողմը շատ խանդավառված է այն կախյալ վիճակից, որն առկա է այս երկրում՝ հաշվի առնելով ադրբեջանա-թուրքական ներկայությունը:  Եվ, բնականաբար, վրացական կողմը ջանքեր կգործադրի դիվերսիֆակացնելու իր ունեցած հնարավորությունները նաև գազային ոլորտում»:
Դիտարկմանը՝ արդյոք Վրաստանի վարած քաղաքականությունը կարող է իր բացասական ազդեցությունն ունենալ Հայաստան-Վրաստան-Իրան համագործակցության ոլորտում, Վարդան Ոսկանյանը նշեց, որ այդպես չի կարծում, քանի որ Հայաստանը, Իրանը և Վրաստանը քննարկում են և որոշակի քայլեր են իրականացրել ձևավորելու գազային դաշտում եռակողմ համագործակցության ոլորտ:
Բացի այդ, նա նշեց, որ շատ կարևոր է չմոռանալ այն մասին, որ Հայաստանն Իրանի և Թուրքմենստանի հետ կարող է ձևավորել գազային համագործակցության եռակողմ ձևաչափ՝ արդեն իսկ էլեկտրաէներգայի փոխանցման ոլորտում ունենալով «Հայաստան- Վրաստան-Իրան-Ռուսաստան» քառակողմ համագործակցություն:
Վ.Ոսկանյանը հավելեց, որ Հայաստանի՝ «բոլոր ոլոտներում խաղալ ոչ թե տարբեր ուժերի հակասությունների վրա, այլև համադրել տարբեր առկա խաղացողների շահերը, շատ խելամիտ և ճշգրիտ որդեգրած քաղաքականություն է»:

Вардан Восканян: Турецко-азербайджанский альянс против Армении потерпит неудачу
Быстрое и качественное строительство автомагистрали «Север-Юг» превратит Армению в важное звено для соединяющего Персидский залив с Черным морем коридора, в беседе с корреспондентом Aysor.am заявил ирановед Вардан Восканян.
«Те, кто пытаются держать Армению в блокаде, речь идет о турецко-азербайджанском альянсе, останутся ни с чем, и наша страна станет важным звеном для соединяющего Персидский залив с Черным морем коридора, если не сказать наиважнейшим», - отметил он.
По словам В.Восканяна, об этом свидетельствует сделанное в Тбилиси заявление министра иностранных дел Ирана Мохаммада Джавада Зарифа о том, что Иран постарается осуществить программу коридора от Персидского залива до Черного моря, также подчеркивая роль Армении в данной программе.
На вопрос корреспондента Aysor.am, как он прокомментирует заявление вице-премьера и министра энергетики Грузии Кахи Каладзе о том, что Грузия перейдет на потребление азербайджанского газа, отказываясь от российского, ирановед ответил:
«Грузия предпринимает некоторые шаги по диверсификации своих возможностей в секторе газа. Не думаю, что грузинская сторона в большом восторге от существующей в этой стране зависимости, учитывая азербайджано-турецкое присутствие. И, естественно, грузинская сторона приложит усилия по диверсификации своих возможностей также в сфере газа».
На вопрос, может ли политика Грузии оказать негативное влияние на  сотрудничество Армении, Грузии и Ирана, Вардан Восканян ответил, что не склонен так считать, поскольку Армения, Иран и Грузия обсуждают и уже предприняли определенные шаги по формированию трехсторонней сферы сотрудничества в области газа.
По его словам, важно не забывать, что Армения с Ираном и Туркменистаном  могут сформировать трехсторонний формат газового сотрудничества, уже при этом имея в сфере передачи электроэнергии сотрудничество Армения-Грузия-Иран-Россия.
В.Восканян добавил, что политика Армении - «во всех отраслях играть не на противоречиях между различными силами, а сочетать различные интересы игроков» - очень умная и точная.