«Կառլ Վինսոն» ավիակրի գլխավորած խումբը առաջիկա օրերին Ճապոնական ծով կմտնի
Ամերիկյան «Կառլ Վինսոն» ավիակրի գլխավորած ավիախումբը առաջիկա օրերին Ճապոնական ծով կմտնի: Այս մասին Ավստրալիայում հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Մայքլ Փենսը, հայտնում է «Интерфакс»-ը:
«Մենք սպասում ենք, որ դրանք (նավերը) Ճապոնական ծովում կլինեն արդեն մի քանի օր անց, մինչև այս ամսվա վերջ», - ասել է նա:
«ԿԺԴՀ ռեժիմը չպետք է սխալվի այն հարցում, որ ԱՄՆ-ը տարածարջանում ռեսուրսներ, մարդիկ ու ներկայություն ունի, որպեսզի հետևենք մեր շահերին, դրանց ու մեր դաշնակիցների անվտանգությանը», - նշել է Փենսը:
Ներկա պահին ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի ավիակիրներկի խումբը` «Կարլ Վինսոն» ատոմային ավիակրի գլխավորությամբ Սինգապուրից Ճապոնական ծով է ուղևորվում: Նշվում է, որ այդ զորավարժությունների նպատակը ԿԺԴՀ-ի ափերի մոտ ԱՄՆ-ի ուժի ցուցադրությունն է:

Группа во главе с авианосцем «Карл Винсон» войдет в Японское море в ближайшие дни
Группа во главе с американским авианосцем «Карл Винсон» войдет в Японское море в ближайшие дни, сообщил журналистам в Австралии вице-президент США Майкл Пенс, передает «Интерфакс».
«Мы ожидаем, что они (корабли) будут в Японском море уже через несколько дней, до конца этого месяца», - сказал он.
«В чем режим в КНДР не должен ошибаться, так это в том, что у США есть ресурсы, люди и присутствие в регионе для того, чтобы следить за нашими интересами, их безопасностью и безопасностью наших союзников», - отметил Пенс.
В настоящее время авианосная ударная группа ВМС США во главе с атомным авианосцем «Карл Винсон» двигается от Сингапура в Японское море. По словам представителей ВМС, цель этих маневров - демонстрация силы США у берегов КНДР.