Փենս. ԱՄՆ-ը կշարունակի ձգտել Կորեական թերակղզու միջուկազերծ կարգավիճակի պահպանման
ԱՄՆ-ը պատրաստ է անել անհրաժեշտ ամեն բան՝ Ասիախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման համար՝ Հյուսիսային Կորեայից եկող սպառնալիքի համատեքստում։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսը Սիդնեյում Ավստրալիայի վարչապետ Մալքոլմ Թերնբուլի հետ կայացած բանակցություններից հետո, փոխանցում է ТАСС-ը:
«ԱՄՆ-ը դաշնակիցների հետ համատեղ կշարունակի տնտեսական և դիվանագիտական ճնշում գործադրել Հյուսիսային Կորեայի վրա՝ պահպանելու համար Կորեական թերակղզու միջուկազերծ կարգավիճակը։ Մենք դիտարկում ենք գործողություների բոլոր հնարավոր տարբերակները», - ասել է նա։
Իր հերթին Ավստրալիայի վարչապետը կոչ է արել Չինաստանին օգտվել Փխենյանի վրա իր «վիթխարի ազդեցությունից»՝ ստիպելու նրան հրաժարվել հրթիռային և միջուկային ծրագրերի զարգացումից։

Пенс: США продолжат добиваться сохранения безъядерного статуса Корейского полуострова
Соединенные Штаты «готовы сделать все необходимое для поддержания мира и стабильности" в Азиатско-Тихоокеанском регионе в контексте угрозы, исходящей от КНДР. Об этом заявил вице-президент США Майкл Пенс после состоявшихся в Сиднее переговоров с премьер-министром Австралии Малколмом Тернбуллом, передает ТАСС.
США вместе с союзниками "продолжат оказывать экономическое и дипломатическое давление на КНДР", чтобы сохранить безъядерный статус Корейского полуострова, отметил Пенс. «Мы рассматриваем все возможные варианты действий», - уточнил он.
В свою очередь премьер-министр Австралии призвал Китай воспользоваться своим «гигантским влиянием» на Пхеньян, чтобы заставить его отказаться от развития ракетной и ядерной программ.